притисни ентер »

Двајца цивили и седум курдски борци загинаа во турските напади
Двајца цивили и седум курдски борци загинаа во турските напади

Двајца цивили и седум курдски борци загинаа во турските напади

Жители во сирискиот пограничен град Рас ал Аин се повредени при нападите на турските воздухопловни сили и артилерија врз градот и неговата околина, објавија локални медиуми. Според курдски извори, во досегашните напади се убиени двајца цивили, а околу 20 се повредени. Исто така, загинале седум курдски борци од коалицијата Сириски демократски сили,

Трамп: Турската офанзива на Сирија е лоша идеја

Трамп: Турската офанзива на Сирија е лоша идеја

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска соопшти дека САД не ја поддржуваат воената операција на Турција во Сирија, потенцирајќи дека овој напад е лоша идеја. „Утрово, Турција, членка на НАТО, ја нападна Сирија. Соединетите Американски Држави не го одобруваат овој напад и ѝ ставија на знаење на Турција дека оваа операција е лоша идеја. Нема американски

Двајца цивили и седум курдски борци загинаа во турските напади

Двајца цивили и седум курдски борци загинаа во турските напади

Жители во сирискиот пограничен град Рас ал Аин се повредени при нападите на турските воздухопловни сили и артилерија врз градот и неговата околина, објавија локални медиуми. Според курдски извори, во досегашните напади се убиени двајца цивили, а околу 20 се повредени. Исто така, загинале седум курдски борци од коалицијата Сириски демократски сили,

Опасни закани од Вашингтон до Турција и Ердоган

Опасни закани од Вашингтон до Турција и Ердоган

Американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузници на Вашингтон, предупреди денеска влијателниот републикански сенатор Линдзи Греам. „Молете се за нашите курдски сојузници, кои срамно ги напушти администрацијата на Трамп“, напиша тој на Твитер

Трамп: Турската офанзива на Сирија е лоша идеја

Трамп: Турската офанзива на Сирија е лоша идеја

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска соопшти дека САД не ја поддржуваат воената операција на Турција во Сирија, потенцирајќи дека овој напад е лоша идеја. – Утрово, Турција, членка на НАТО, ја нападна Сирија. Соединетите Американски Држави не го одобруваат овој напад и ѝ ставија на знаење на Турција дека оваа операција е лоша идеја. Нема американски

ЕУ: Турската воена операција ги загрозува мирот и стабилноста во Сирија

ЕУ: Турската воена операција ги загрозува мирот и стабилноста во Сирија

Европската Унија ја повика Турција да им стави крај на воените операции во северна Сирија и предупреди дека се загрозува стабилноста на регионот. -Унилатерални акции од страна на Турција го загрозуваат остварениот напредок од страна на глобалната коалиција за поразување на Исламска држава, чиј член е Турција, соопшти вечерва Европската служба за надворешни

Курдските милиции во Сирија ги запреа операциите против Исламска држава

Курдските милиции во Сирија ги запреа операциите против Исламска држава

Сириските демократски сили, групацијата која ги предводи Курдите во оваа земја, соопшти дека ги запреле сите воени операции против терористичката Исламска држава по почетокот на турската офанзива, јави ДПА, повикувајќи се не неименмувани курдски извори. – Сега приоритет ни е да ги заштитиме границите и да се фокусираме на судирот со Турција. Сите припадници

Први жртви при нападите на Турција во Сирија

Први жртви при нападите на Турција во Сирија

Мирни жители во сирискиот пограничен град Рас ел Ајн се повредени при нападите на турските воздухопловни сили и артилерија врз градот и неговата околина, објави телевизијата „Ал Хадас“. Според курдски извори, убиени двајца цивили, а околу 20 се повредени. Исто така, загинале седум курдски борци од коалицијата Сириски демократски сили, а 16 се повредени

Трамп: Операцијата на Турција во Сирија е лоша идеја

Трамп: Операцијата на Турција во Сирија е лоша идеја

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска соопшти дека САД не ја поддржуваат воената операција на Турција во Сирија, потенцирајќи овој напад е лоша идеја. „Утрово, Турција, членка на НАТО, ја нападна Сирија. Соединетите Американски Држави не го одобруваат овој напад и ѝ ставија на знаење на Турција дека оваа операција е лоша идеја. Нема американски

Двајца цивили и седум курдски борци загинаа во турските напади

Двајца цивили и седум курдски борци загинаа во турските напади

Жители во сирискиот пограничен град Рас ал Аин се повредени при нападите на турските воздухопловни сили и артилерија врз градот и неговата околина, објавија локални медиуми. Според курдски извори, во досегашните напади се убиени двајца цивили, а околу 20 се повредени. Исто така, загинале седум курдски борци од коалицијата Сириски демократски сили,