притисни ентер »

ОФИЦИЈАЛНО: Итудис не е повеќе селектор на Грција

ОФИЦИЈАЛНО: Итудис не е повеќе селектор на Грција

Димитрис Итудис не е повеќе селектор на Грција откако кошаркарската Федерација ја прифати неговата оставка една година пред истекот од договорот. Итудис, кој паралелно е и тренер на Фенербахче, а Грција ќе квалификации за Олимписките игри со што се поклопува со неговиот клупски распоред. На Мундобаскетот Грција играше без неколку ѕвезди и заврши на

Итудис поднесе оставка

Итудис поднесе оставка

Селекторот на грчката кошаркарска репрезентација Димитрис Итудис поднесе оставка една година пред истекот на договорот. На неодамнешниот Мундобаскет, Грците не стигнаа ниту до четвртфиналето, што беше речиси невозможно, бидејќи Итудис во составот ги немаше Јанис Адетокумбо и Костас Слукас. Поголем неуспех, за Итудис беше Евробаскетот од претходното

Итудис поднесе оставка

Итудис поднесе оставка

Селекторот на грчката кошаркарска репрезентација Димитрис Итудис поднесе оставка една година пред истекот на договорот. На неодамнешниот Мундобаскет, Грците не стигнаа ниту до четвртфиналето, што беше речиси невозможно, бидејќи Итудис во составот ги немаше Јанис Адетокумбо и Костас Слукас. Поголем неуспех, за Итудис беше Евробаскетот од претходното

Итудис не е повеќе селектор на Грција

Итудис не е повеќе селектор на Грција

Димитрис Итудис поднесе оставка од функцијата селектор на кошаркарската репрезентација на Грција, една година пред истекот на договорот. Итудис, кој моментално го води и тимот на Фенербахче, му се поклопува распоредот на претквлаификацискиот олимписки турнир со натпреварите во Евролигата. Нашиот јужен сосед на завршениот Мундобаскет испаднаа во втората

Итудис поднесе оставка

Итудис поднесе оставка

Селекторот на грчката кошаркарска репрезентација Димитрис Итудис поднесе оставка една година пред истекот на договорот. На неодамнешниот Мундобаскет, Грците не стигнаа ниту до четвртфиналето, што беше речиси невозможно, бидејќи Итудис во составот ги немаше Јанис Адетокумбо и Костас Слукас. Поголем неуспех, за Итудис беше Евробаскетот од претходното

Итудис повеќе не е селектор на Грција

Итудис повеќе не е селектор на Грција

Познатиот грчки тренер Димитрис Итудис повеќе не е селектор на Грција, откако поднесе оставка на една година пред крајот на договорот со репрезентацијата. Грција разочара на Светското првенство (СП) во кошарка, а тоа скапо го чинеше Итудис кој доби жестоки критики од јавноста. Итудис си замина од кормилото на Грција, па во иднина ќе работи само како

Грција добива нов селектор по неуспехот на Мундобаскетот

Грција добива нов селектор по неуспехот на Мундобаскетот

Грција не се прослави на последното Светско првенство (СП) во кошарка, а сметката за тоа реши да ја плати Димитрис Итудис, кој си поднесе оставка од селекторското место. „Хелените“ не дојдоа до посакуваното четвртфинале, а на резултатот се одрази отсуството на првата ѕвезда Јанис Адетокумбо, како и повредите на Костас Слукас и Ник Калатес . Така, Итудис

Итудис поднесе оставка

Итудис поднесе оставка

Селекторот на грчката кошаркарска репрезентација Димитрис Итудис поднесе оставка една година пред истекот на договорот. На неодамнешниот Мундобаскет, Грците не стигнаа ниту до четвртфиналето, што беше речиси невозможно, бидејќи Итудис во составот ги немаше Јанис Адетокумбо и Костас Слукас. Поголем неуспех, за Итудис беше Евробаскетот од претходното