притисни ентер »

Нови Сад се прости од Балашевиќ, се наликувало на концерт на кој само него го немаше
Нови Сад се прости од Балашевиќ, се наликувало на концерт на кој само него го немаше

Нови Сад се прости од Балашевиќ, се наликувало на концерт на кој само него го немаше

ВИДЕО+ФОТО: Нови Сад се прости од Балашевиќ, се наликувало на концерт на кој само него го немаше Нови Сад вчеравечер се прости од кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ кој почина на 19 февруари на 67 годишна возраст. На панонскиот морнар му оддадоа почит со церемонија наречена „Ноќта кога Ѓоле го преплива Дунав“. На церемонија присуствуваа огромен број граѓани,

НЕСТВАРНИ СЦЕНИ ОД НОВИ САД: Илјадници луѓе се простиле од Ѓорѓе Балашевиќ – лампиони го прекриле небото, факели на Дунав!

НЕСТВАРНИ СЦЕНИ ОД НОВИ САД: Илјадници луѓе се простиле од Ѓорѓе Балашевиќ – лампиони го прекриле небото, факели на Дунав!

Програмата „Ноќта кога Џоле го преплива Дунав“ започнала со песната „Сине мој“, емитувана од звучникот на Кејот на жртвите од рацијата, со која жителите на Нови Сад се простија од својот омилен сограѓанин, големиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина во петокот од корона вирусот. Бројни обожаватели на панонскиот морнар, кои не дојдоа само од Нови

Нови Сад се збогува со панонскиот морнар: Факели на Дунав, тврдината осветлена со ликот на Балашевиќ

Нови Сад се збогува со панонскиот морнар: Факели на Дунав, тврдината осветлена со ликот на Балашевиќ

Илјадници граѓани во Нови Сад се збогуваа со панонскиот морнар, осветлувајќи го Дунав со факели, а тврдината со ликот на нивниот сограѓанин, музичката легенда Ѓорѓе Балашевиќ „Ноќта кога Ѓоле го преплива Дунав“. Под ова мото, граѓаните на Нови Сад се збогуваат со својот најпознат сограѓанин. Во чест на покојниот легендарен кантавтор и музичар Ѓорѓе

Нови Сад не памети вакво нешто: Факели и солзи за Балашевиќ

Нови Сад не памети вакво нешто: Факели и солзи за Балашевиќ

Нови Сад вечерва уште еднаш му рече на „панонскиот морнар“ Ѓорѓе Балашевиќ: „Ти благодарам за сè“. Песните на Балашевиќ изведени од новосадски музичари и тамбуратори, кои спонтано се приклучија на последното збогување со саканиот Џоле, се слушаа покрај кејот. За време на настанот „Ноќта кога Џоле го преплива Дунав“, имаше симболична поворка со факели,

Нестварни сцени од Нови Сад: Илјадници граѓани се простија од Балашевиќ

Нестварни сцени од Нови Сад: Илјадници граѓани се простија од Балашевиќ

Со песната „Сине мој“ вечерва почна програмата „Ноќта кога Ѓоле го преплива Дунав“ со која жителите на Нови Сад се простија од својот омилен сограѓанин, големиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина во петокот од коронавирус. Илјадници обожаватели на панонскиот морнар, кои не дојдоа само од Нови Сад, туку и од целата земја и регионот, го исполнија