притисни ентер »

Вкусна чоколадна торта што не се пече
Вкусна чоколадна торта што не се пече

Вкусна чоколадна торта што не се пече

Рецепт за евтина, крцкава и вкусна чоколадна торта. Овој колач не се пече, лесно се подготвува, готов е за миг, а е погоден за сите ситуации кога имате ненајавени гости. Состојки: 280 грама чоколадо за готвење; 250 грама ореви; 50 грама суво грозје; Околу 20 бисквити со средна големина; 150 грама путер. Подготовка: Најпрво, ситно исецкајте ги оревите,

Сочен колач со ореви и чоколадо, едноставен за подготовка, излегува доста

Сочен колач со ореви и чоколадо, едноставен за подготовка, излегува доста

Кај нас дома често се приготвува, особено за слави, но и за секакви пригоди. Многу е едноставен, вкусен е, излегуваат доста парчиња. Потребни состојки: 3 јајца 2 шолји (за кафе) масло 5 шолји брашно 1 прашок за печиво 3 шолји мелени ореви 3 шолји млеко 1 ванилин шеќер 1 лажица какао во прав 1 шолја = 100 мл за прелив: 5 лажици вода 4 лажици шеќер 100