притисни ентер »

Заев: Му пуштив порака на Вучиќ дека сум изманипулиран, лично му се извинив и на Тачи
Заев: Му пуштив порака на Вучиќ дека сум изманипулиран, лично му се извинив и на Тачи

Заев: Му пуштив порака на Вучиќ дека сум изманипулиран, лично му се извинив и на Тачи

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју за ТВ Клан Македонија истакна дека како непосреден и директен човек постојано комуницира со цел да се решат проблемите, но, најави тој, ќе се зајакне протоколот за телефонските разговори, откако двајца руски комичари лажно му се претставиле и го убедиле дека разговара со поранешниот украински претседател

Заев: Ние ја почитуваме ПРИЈАТЕЛСКА РУСИЈА

Заев: Ние ја почитуваме ПРИЈАТЕЛСКА РУСИЈА

„Сметам дека овие пранкови или фејк перформанси претставуваат приватни работи, не се акт од Руската Федерација и не смеат ваквите работи да се испречат пред нашите пријателски односи. Соработката со Руската Федерација е една од нашите цели“, вели Заев, кој денеска се сретна со амбасадорот на Русија во земјава. Средбата, како што рече премиерот Заев,

Косовскиот претседател му држи часови по протокол и дипломатија на Заев

Косовскиот претседател му држи часови по протокол и дипломатија на Заев

Косовскиот претседател Хашим Тачи прецизно ги лоцира грешките на премиерот Заев и неговиот кабинет во комуникацијата со руските комедијанти Вован и Лексус. Тој пред 7-8 месеци бил цел на Русите но тие не успеале да стигнат до него како што стигнале до Заев. Тачи вели дека за разлика од Заев никогаш не би се чул со некого без да се испочитува соодветната

Заев: Ние ја почитуваме ПРИЈАТЕЛСКА РУСИЈА

Заев: Ние ја почитуваме ПРИЈАТЕЛСКА РУСИЈА

„Сметам дека овие пранкови или фејк перформанси претставуваат приватни работи, не се акт од Руската Федерација и не смеат ваквите работи да се испречат пред нашите пријателски односи. Соработката со Руската Федерација е една од нашите цели“, вели Заев, кој денеска се сретна со амбасадорот на Русија во земјава. Средбата, како што рече премиерот Заев,

Заев доби логично прашање: На вистинскиот Тачи ли му се извинивте?

Заев доби логично прашање: На вистинскиот Тачи ли му се извинивте?

Премиерот Зоран Заев вели оти е сигурен дека разговарал со вистинскиот Хашим Тачи за да му ја објасни содржината на разговорот со руските комичари во кој говори за промена на границата. Па јас го барав претседателот на Косово, господинот Хашим Тачи.Споделив чуство на моја одговорност и се извинив ако сум предизвикал непријатни чуства. Намерата е и

Средба на Заев со рускиот амбасадор - случајот со пранкерите нема да влијае на односите меѓу двете земји

Средба на Заев со рускиот амбасадор - случајот со пранкерите нема да влијае на односите меѓу двете земји

Премиерот Зоран Заев и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин на денешната средба разговарале и за случајот со руските пранкери. Се согласиле дека тоа нема да влијае на односите меѓу двете земји, а соработката меѓу нив ќе продолжи, соопштуваат од владата. „Во врска со измамата со телефонски разговори од страна на двајцата руски граѓани, взаемно беше изразено

Средба Заев – Баздникин: разговорот со пранкерите е приватна работа, а не акт на Руската федерација

Средба Заев – Баздникин: разговорот со пранкерите е приватна работа, а не акт на Руската федерација

Снимките од разговорите кои излегоа со руските комичари и премиерот Заев нема да влијаат на односите помеѓу Македонија и Русија, токму ова била темата но и заклучокот кој произлегол од средбата на премиерот Зоран Заев и рускиот амбасадор во земјата Сергеј Баздникин. Заев и денеска по средбата која ја имаше со Баздникин но и по настанот на кој заеднички

Заев-Баздникин: Пријателството со Русија останува, случајот со комичарите нема да влијае на односите

Заев-Баздникин: Пријателството со Русија останува, случајот со комичарите нема да влијае на односите

Прашан дали руските власти ќе преземат нешто во врска со случајот, Заев рече дека ниту во нашето ниту во руското законодавство постојат малку одредби за ограничување на ваквите случаи. Премиерот Зоран Заев денеска одржа средба со рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, со кого разговараа и за неодамнешниот случај со руските комичари кои лажно

Рускиот амбасадор беше кај Заев: Ние сме во пријателски односи, случајот со пренкерите е во сфера на приватни дејствија

Рускиот амбасадор беше кај Заев: Ние сме во пријателски односи, случајот со пренкерите е во сфера на приватни дејствија

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на средба во Владата со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин разговарале за случајот со руските пранкери и дека тоа нема да влијае на односите на Република Северна Македонија земја со Руската Федерација, а соработката ќе продолжи. – Дефинитивно заклучивме и двајцата дека ова е во сферата на приватни дејствија

Од специјална војна до економска соработка за еден ден

Од специјална војна до економска соработка за еден ден

Од специјална војна до економска соработка за еден ден На исто место во исто време, три дена по објавувањето на руските пранк бомби, дојдоа и премиерот Зоран Заев и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин. Потоа главно беа свртени на различни страни додека презентираа руска инвестиција, а коктелот ги спои на кратко на иста маса. По кусите размени на мисли