притисни ентер »

Седници на четири собраниски комисии
Седници на четири собраниски комисии

Седници на четири собраниски комисии

Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за финансирање и буџет и за образование, наука и спорт, Комитетот за односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен ред на Комисијата за финансирање и буџет се Предлог законот за дополнување на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа и Предлог законот за дополнување

Опаѓа бројот на заразени и починати од ковид-19, во тек се преговори за набавка на вакцини од Кина

Опаѓа бројот на заразени и починати од ковид-19, во тек се преговори за набавка на вакцини од Кина

Бројот на новозаразени со коронавирусот и починати се намалува, покажува последниот извештај на Институтот за јавно здравје. Од 2518 тестови, вчера се регистрирани 444 нови случаи, а бројката на оздравени е двојно поголема. Во Скопје и натаму најголем број заразени, односно вчера речиси половина од новозаразените се регистрирани токму во главниот град

Одбележување на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот

Одбележување на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска ќе има воведно обраќање на комеморативното одбележување по повод 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. -Република Северна Македонија, како одговорен и почитуван член на меѓународната заедница, веќе повеќе години наназад го одбележува овој ден со цел да оддаде почит на преку

Вејн Руни се збогува со кариерата како фудбалер

Вејн Руни се збогува со кариерата како фудбалер

Англискиот фудбалер Вејн Руни, кого го нарекуваа „Чудото од дете“, се откажа од играњето фудбал на 35-годишна возраст за да се фокусира на менаџерската улога, пишува Анадолија (АА). Сметан за најголемиот англиски играч во својата ера, Руни соопшти дека се повлекува за да стане главен тренер на англискиот второлигаш Дерби Каунти. Руни ја започна својата

Усвоен Националниот план за Ковид-19 вакцинација

Усвоен Националниот план за Ковид-19 вакцинација

Владата на денешната редовна седница го разгледа и прифати Националниот план за Ковид-19 вакцинација во Северна Македонија и го задолжи Министерството за здравство и другите надлежни институции да го имплементираат и да доставуваат редовни месечни извештаи за остварениот напредок. Вакцинацијата во државата ќе се спроведува во три фази во кои се опфатени

Маските ја иритираат кожата, а промените зависат од нејзиниот тип: Со д-р Силвија Дума за правилната нега на лицето

Маските ја иритираат кожата, а промените зависат од нејзиниот тип: Со д-р Силвија Дума за правилната нега на лицето

Пандемијата со коронавирусот меѓу другото донесе и нов хаштаг на социјалните мрежи. Дамите, меѓу кои и светски познати, почнаа да споделуваат фотографии со хаштагот „маскни“ симболично означувајќи го создавањето акни на лицето како последица од носењето маски, кои се популаризираа последната година.  Какво е поточно влијанието на маските врз кожата

Промоција на Анализа на недостатоците и можностите за институционалната и правната рамка на животната средина

Промоција на Анализа на недостатоците и можностите за институционалната и правната рамка на животната средина

Во организација на Центарот за правни истражувања и анализи (ЦПИА) денеска во Скопје ќе се одржи промоција на Анализата на празнини и недостатоци – предизвици и можности за институционалната и правната рамка на животна средина. Главна цел на анализата е мапирање на  законските и институционалните предизвици во законодавството за животна средина, со

Денес регистрирани 444 нови случаи на Ковид 19, починати се 21 лице

Денес регистрирани 444 нови случаи на Ковид 19, починати се 21 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-209, Куманово-26, Тетово-13, Прилеп-5, Гостивар-12, Штип-8, Битола-8, Велес-26, Охрид-26, Струмица-8, Кавадарци-32, Струга-11, Кичево-10, Свети Николе-1, Гевгелија-3, Ресен-1, Крива Паланка-3, Радовиш-5,

Дрогата лесно достапна во Гевгелија – потребна е акција

Дрогата лесно достапна во Гевгелија – потребна е акција

Граѓаните алармираа, а Локалниот совет за превенција на Општина Гевгелија, на двапати расправаше и укажа на сериозноста на раширеноста и лесната достапност на дрога и алкохол кај малолетните лица во пограничниот град. Локалниот совет за превенција иницира зајакната контрола на институциите.  Формирана е работната група, која предложи: Акција на местата

Средба на Димитров и Османи со Лајчак: Македонската европска приказна е пример за другите држави од регионот

Средба на Димитров и Османи со Лајчак: Македонската европска приказна е пример за другите држави од регионот

Европската перспектива на Северна Македонија, добрососедските односи, регионалните иницијативи, како и очекувањата во периодот што претстои, беа главни теми на денешната средба во Брисел на вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи со специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан и