притисни ентер »

Ал-Раџи со втора победа, Ал-Атијах на 17 минути до Петерхансел на две етапи до крајот
Ал-Раџи со втора победа, Ал-Атијах на 17 минути до Петерхансел на две етапи до крајот

Ал-Раџи со втора победа, Ал-Атијах на 17 минути до Петерхансел на две етапи до крајот

Саудискиот возач, Јазид Ал-Раџи стигна до својата втора етапна победа на Дакар релито, триумфирајќи на 10-тата етапа, во која Насер Ал-Атијах го победи Стефан Петерхансел за второто место, но остана на 17 минити од водството на Французинот на две етапи до крајот. Ал-Раџи беше најбрз во 342 километри долгата етапа од Неом до Алула, правејќи голема разлика,

Ал-Раџи со втора победа, Ал-Атијах на 17 минути до Петерхансел на две етапи до крајот

Ал-Раџи со втора победа, Ал-Атијах на 17 минути до Петерхансел на две етапи до крајот

Саудискиот возач, Јазид Ал-Раџи стигна до својата втора етапна победа на Дакар релито, триумфирајќи на 10-тата етапа, во која Насер Ал-Атијах го победи Стефан Петерхансел за второто место, но остана на 17 минити од водството на Французинот на две етапи до крајот. Ал-Раџи беше најбрз во 342 километри долгата етапа од Неом до Алула, правејќи голема разлика,

Дакар 2021: Етапа 10 – Резултати

Дакар 2021: Етапа 10 – Резултати

Денес на програмата на Дакар 2021 беше 10-тата етапа од Неом до Алула во должина од 342 километри. Кај моторциклите, Рики Брабек дојде до многу важна етапна победа која му овозможи втора позиција во генерален пласман позади Кевин Бенавидес за само 51 секунда. Бареда Борт беше веднаш позади на втората позиција со заостанување од 3м15с, додека трет заврши

Ал-Раџи со втора победа, Ал-Атијах на 17 минути до Петерхансел на две етапи до крајот

Ал-Раџи со втора победа, Ал-Атијах на 17 минути до Петерхансел на две етапи до крајот

Саудискиот возач, Јазид Ал-Раџи стигна до својата втора етапна победа на Дакар релито, триумфирајќи на 10-тата етапа, во која Насер Ал-Атијах го победи Стефан Петерхансел за второто место, но остана на 17 минити од водството на Французинот на две етапи до крајот. Ал-Раџи беше најбрз во 342 километри долгата етапа од Неом до Алула, правејќи голема разлика,

ДАКАР: Ал Раџи најдобар на десетата етапа, Петерхансел чекор поблиску до нов триумф

ДАКАР: Ал Раџи најдобар на десетата етапа, Петерхансел чекор поблиску до нов триумф

Јазед Ал Раџи на Тојота е победник на десетата етапа на релито Дакар која денеска се возеше од Неом до Ал Ула. Етапа долга 583 километри од кои 342 беа специјал, Саудиецот ја помина за време од 3:03:57 часа, што беше за 2:04 подобро од второпласираниот Насер Ал Атијах на Тојота. Третото место му припадна на Стефан Петерхансел на Мини кој доцнеше 2:53

Петерхансел јуриша кон нова круна на Дакар рели!

Петерхансел јуриша кон нова круна на Дакар рели!

На релито Дакар ништо не е готово до самиот крај, и сè што е постигнато може да исчезне за еден момент, но по 9-та етапа, долга 465 км, што се возеше на камен и покрај речните корита околу биваците во Неом, францускиот возач, кој не случајно се нарекува господин Дакар, има голема шанса да стигне до својата 14-та победа на легендарниот off road маратон…

Дакар 2021: Петерхансел незапирлив, Тоби Прајс заврши во болница

Дакар 2021: Петерхансел незапирлив, Тоби Прајс заврши во болница

Французинот Стефан Петерхансел, 13-кратен шампион на Дакар релито, се врати со доминантна победа на деветтата етапа по проблемите кои ги имаше вчера, додека Карлос Саинс речиси сигурно ги загуби шансите за победа откако загуби дури 22 минути во текот на етапата. Петерхансел беше најбрз на 465 километри долгата етапа околу Неом во Саудиска Арабија,

Дакар 2021: Петерхансел незапирлив, Тоби Прајс заврши во болница

Дакар 2021: Петерхансел незапирлив, Тоби Прајс заврши во болница

Французинот Стефан Петерхансел, 13-кратен шампион на Дакар релито, се врати со доминантна победа на деветтата етапа по проблемите кои ги имаше вчера, додека Карлос Саинс речиси сигурно ги загуби шансите за победа откако загуби дури 22 минути во текот на етапата. Петерхансел беше најбрз на 465 километри долгата етапа околу Неом во Саудиска Арабија,

Дакар 2021: Петерхансел незапирлив, Тоби Прајс заврши во болница

Дакар 2021: Петерхансел незапирлив, Тоби Прајс заврши во болница

Французинот Стефан Петерхансел, 13-кратен шампион на Дакар релито, се врати со доминантна победа на деветтата етапа по проблемите кои ги имаше вчера, додека Карлос Саинс речиси сигурно ги загуби шансите за победа откако загуби дури 22 минути во текот на етапата. Петерхансел беше најбрз на 465 километри долгата етапа околу Неом во Саудиска Арабија,

ДАКАР: Петерхансел со победа на деветтата етапа чекор поблиску до нов трофеј

ДАКАР: Петерхансел со победа на деветтата етапа чекор поблиску до нов трофеј

Легендарниот Стефан Петерхансел на Мини триумфираше на деветтата етапа на релито Дакар која се возеше во Неом. Французинот на етапата долга 579 километри од кои 465 специјал ја помина за време од 4:50:27 часа што беше за 12 минути подобро од најголемиот конкурент за триумф Насер Ал Атијах на Тојота. Третото место му припадна на Жинел де Вилиерс кој