притисни ентер »

Ѓоковиќ ја почнува 412. недела на чело на АТП, мал пад на Ивановски
Ѓоковиќ ја почнува 412. недела на чело на АТП, мал пад на Ивановски

Ѓоковиќ ја почнува 412. недела на чело на АТП, мал пад на Ивановски

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и оваа седмица ќе биде на врвот на АТП листата, што е негова 412-та недела која ја започнува како лидер. Колку е голема неговата доминација покажува податокот дека има 102 недели повеќе на првото место од Роџер Федерер, односно дури 203 повеќе од Рафаел Надал. Веднаш зад најтрофејниот тенисер во историјата, кога

Пад на македонските тенисери на АТП листата

Пад на македонските тенисери на АТП листата

Тројцата македонски тенисери кои имаат сингл ранг на АТП ранг-листата оваа недела бележат пад од четири позиции. Калин Ивановски е најдоброрангираниот со 145 поени, а сега се наоѓа на 345.то место. Тој има и четири поени помалку од претходната недела, но падот на Ивановски на ранг-листата е од причина што тој нема настапи оваа година поради повреда

Лина Ѓорческа , скок од три места на ВТА листата

Лина Ѓорческа , скок од три места на ВТА листата

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа има скок од три места на новото рангирање на ВТА листата. Таа со 312 поени се наоѓа на 239. место, претходната седмица беше 242. Ѓорческа оваа недела ја очекува уште еден настап на ИТФ фјучрс во Анталија. Лидер на табелата сè уште е Ига Швјонтек од Полска, втора е шампионската на Австралија Опен, Ирина Сабаленка,

Скок на Лина на новата ВТА ранкинг листа, Швјонтек останува на чело

Скок на Лина на новата ВТА ранкинг листа, Швјонтек останува на чело

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа има скок од три места на новото рангирање на ВТА листата. Таа со 312 поени се наоѓа на 239. место, претходната седмица беше 242. Ѓорческа оваа недела ја очекува уште еден настап на ИТФ фјучрс во Анталија. Напредок од пет места има и Магдалена Стоилковска таа со девет поени се наоѓа на 1211. место. Во конкуренција

Пад на тенисерите од по четири места, напредок на Ѓорческа и Стоилковска на новите АТП и ВТA ранг листи

Пад на тенисерите од по четири места, напредок на Ѓорческа и Стоилковска на новите АТП и ВТA ранг листи

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа напредуваше за три позиции на последната ВТА листа, додека Калин Ивановски има пад од четири места на АТП листата. Ѓорческа која оваа недела настапува на ИТФ фјучрс во Анталија, со 312 поени се најде на 239. место на ВТА листата, што е напредок за три позиции во однос на минатата недела. Пласманот за пет

Ивановски со пад од четири позиции на АТП ранг-листата, Ѓорческа напредуваше три места на ВТА

Ивановски со пад од четири позиции на АТП ранг-листата, Ѓорческа напредуваше три места на ВТА

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски има пад од четири места на најновата АТП ранг-листа објавена денес. Со 145 поени Ивановски се наоѓа на 345. место. Од другите македонски тенисери кои имаат пласман на АТП листата, Горазд Србљак е рангиран на 1069. место со 10 поени, додека Обрад Марковски е на 1609. место со два поена. На ВТА рангирањето,

Тенис: Ѓорческа за три погоре, Ивановски за четири места подолу

Тенис: Ѓорческа за три погоре, Ивановски за четири места подолу

Лина Ѓорческа, најдобрата тенисерка на Македонија, се искачи за три места на најновата ВТА ранг листа и сега е на 239 место со 312 поени. Овој скок на Ѓорческа се должи на добриот настап на турнирот во Анталија, Турција. Неделава Ѓорческа ја очекува уште еден ИТФ фјучрс турнир, исто така во Анталија. Со уште еден добар настап таа ќе освои нови поени

Пад на тенисерите од по четири места, напредок на Ѓорческа и Стоилковска на новите АТП и ВТA ранг листи

Пад на тенисерите од по четири места, напредок на Ѓорческа и Стоилковска на новите АТП и ВТA ранг листи

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски забележа нов пад на АТП ранкингот, овој пат од само четири места со кои 19-годишникот сега е 345. најдобро рангиран тенисер на светот. Пад од четири места забележаa Горазд Србљак кој во моментот е на 1069. позиција, како и Обрад Марковски кој новата седмица ја започнува од 1609. позиција. Најдобрата македонска

Ѓорческа и Стоилковска напредуваа на ВТА листата, пад за Ивановски

Ѓорческа и Стоилковска напредуваа на ВТА листата, пад за Ивановски

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа напредуваше за три позиции на последната ВТА листа, додека Калин Ивановски има пад од четири места на АТП листата. Ѓорческа која оваа недела настапува на ИТФ фјучрс во Анталија, со 312 поени се најде на 239. место на ВТА листата, што е напредок за три позиции во однос на минатата недела. Пласманот за пет

Ѓорческа и Стоилковска со напредок на ВТА листата, пад од четири места за нашите тенисери!

Ѓорческа и Стоилковска со напредок на ВТА листата, пад од четири места за нашите тенисери!

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа има скок од три места на новото рангирање на ВТА листата. Таа со 312 поени се наоѓа на 239.то место, претходната седмица беше 242.ра. Ѓорческа оваа недела ја очекува уште еден настап на ИТФ фјучрс во Анталија. Напредок од пет места има и Магдалена Стоилковска таа со 9 поени се наоѓа на 1211.то место. Во конкуренција