притисни ентер »

Мерил Стрип го смени начинот на кој се гледа на жените во филмскиот свет; Стартуваше 77. Кански фестивал

Мерил Стрип го смени начинот на кој се гледа на жените во филмскиот свет; Стартуваше 77. Кански фестивал

Трикратната оскаровка, американската актерка Мерил Стрип, позната по своите исклучителни улоги во филмовите „Мостовите во округот Медисон“, „Крамер против Крамер“, „Моја Африка“, „Ѓаволот носи Прада“, на отворањето на годинешниот 77. Кански филмски фестивал ја доби почесната „Златна палма“ и беше поздравена со долги овации од публиката Доделувањето

Мерил Стрип е главната ѕвезда на филмскиот фестивал во Кан

Мерил Стрип е главната ѕвезда на филмскиот фестивал во Кан

45 Споделувања Share Tweet Филмскиот фестивал во Кан официјално беше отворен во вторникот вечерта со парада на познати филмски ѕвезди на црвениот тепих и во чест на холивудската дива Мерил Стрип, која доби почесна Златна палма за „неизбришливо место во историјата на кинематографијата“. Покрај Мерил Стрип, почесната Златна палма годинава ја добија и

Мерил Стрип во топ форма изгледа како вистинска божица во Кан: Облечена во парче облека кое некогаш беше резервирано само за мажи - а жените доминираат кога го носат

Мерил Стрип во топ форма изгледа како вистинска божица во Кан: Облечена во парче облека кое некогаш беше резервирано само за мажи - а жените доминираат кога го носат

Започна 77. Кански филмски фестивал, еден од најважните и најпрестижните настани во светот на кинематографијата. Златната палма е синоним за квалитет, а покрај тоа што гледаме одлични филмови, секоја година имаме можност да уживаме во врвната елеганција и софистицираност на познатите убавици на црвениот тепих. Фестивалот во Кан беше отворен вчеравечер,

Ѕвездите на црвениот тепих во Кан

Ѕвездите на црвениот тепих во Кан

Филмските ѕвезди од вчера се во во Кан, каде што синоќа почна 77. издание на Канскиот филмски фестивал. Мерил Стрип е годинашната добитничка на почесната Златна палма, а наградата ѝ ја врачи француската актерка Жилиет Бинош. Режисерката Грета Гервиг е претседателка на жирито за Златната палма.

Како функционира Кан, од овации до жирито

Како функционира Кан, од овации до жирито

Кан – Канскиот филмски фестивал е свето место во киното, но разбирањето на неговиот уникатен пејзаж може да биде збунувачки. Фестивалот на Азурниот брег, кој започна во вторник, е 10-дневен спој од спектакл и филм каде што дури и фотографите носат смокинг, стоечките овации се темпирани со стоперки, а филмовите обично се нарекуваат со имињата на нивните

Кан ги пречекува ѕвездите во филмот и модата

Кан ги пречекува ѕвездите во филмот и модата

Светските ѕвезди од филмот и телевизијата од вчера почнаа да се собираат во Кан, каде синоќа почна 77. издание на Канскиот филмски фестивал. Леа Сејду Мерил Стрип е годинашната добитничка на почесната Златна палма, а наградата ѝ ја врачи француската актерка Жилиет Бинош. Жилиет Бинош Режисерката Грета Гервиг е претседателка на жирито за Златната палма

Импресивен црвен тепих го одбележа стартот на Канскиот филмски фестивал

Импресивен црвен тепих го одбележа стартот на Канскиот филмски фестивал

Вчерашниот ден 14 мај го одбележа стартот на Канскиот филмски фестивал којшто важи за еден од најпрестижните во светот. Фестивалот на којшто се очекува еклектичен микс од нови филмови ќе трае се до 25 мај. Годинава претседател на жири комисијата за главниот избор е актерката и продуцентка Грета Гервиг, која стои зад блокбастерот Барби. Првиот црвен

Модата на црвениот тепих на отворањето на Канскиот ...

Модата на црвениот тепих на отворањето на Канскиот ...

Вчера, со свечена церемонија беше означен почетокот на 77-мото издание на Канскиот филмски фестивал. Првата вечер беше резервирана за премиерата на филмот „The Second Act“ (Le Deuxième Acte), а истата беше проследена од голем број гости. На црвениот тепих, Шанина Шајк мамеше погледи во црвена креација од дизајнерот Зухаир Мурад, Тејлор Хил зрачеше