притисни ентер »

Ќе ве врати во детството: Вкусен солен колач со спанаќ
Ќе ве врати во детството: Вкусен солен колач со спанаќ

Ќе ве врати во детството: Вкусен солен колач со спанаќ

Има моменти кога сите сакаме да се вратиме во детството, а честопати одредени ароми и вкусови ни евоцираат спомени токму од тие безгрижни денови. Ви предлагаме да направите солен колач со спанаќ кој несомнено ви го приготвувале вашите мајки и баби. Овој лесен и вкусен рецепт ќе биде обожаван од целото ваше семејство. Состојки 100 мл масло Брилијант

Песок торта- брз рецепт без печење

Песок торта- брз рецепт без печење

Потребно: 1 литар млеко 4 пакетчиња пудинг од ванила 330 гр шеќер 1 маргарин 200 гр бисквити 200 гр кокос 200 гр ореви Шлаг или стопено чоколадо Подготовка: Ова е брз колач, готов е за 20 минути и не може да не успее.  Количината на состојките секако зависи од големината на тортата што сакате да ја направите, но е важно да се сочува овој сооднос. Треба

Вкусни домашни ишлери

Вкусни домашни ишлери

Состојки: За тесто: 180 гр маргарин 100 гр шеќер во прав 1 жолчка 100 гр мелени ореви 250 гр брашно За фил: 100 гр чоколадо за готвење 2 јајца 125 гр шеќер во прав 125 гр маргарин Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени

Освежителен, сочен и лесен: Есенски колач од круши, мед и ореви

Освежителен, сочен и лесен: Есенски колач од круши, мед и ореви

Овој необичен колач ќе биде вистински избор за вашата октомвриска трпеза. Состојќи: • 3 јајца • 3 лажици брашно • 3 лажици мелени ореви • 1/2 прашок за пециво • 50 мл. млеко • 50 мл. масло • 100 гр. шеќер • 500 гр. круши • 2 лажици мед • 1/2 лажичка куркума • малку суво грозје Подготовка : Изматете ги јајцата, додадете брашно, прашок за пециво, млеко,

Мек и ароматичен колач од тиква (РЕЦЕПТ)

Мек и ароматичен колач од тиква (РЕЦЕПТ)

Мирисот на печена тиква е првата асоцијација за есен. Во комбинација со цимет, создава неповторлив вкус кој е уживање за нашите непца. Истиот овој вкус можете да го примените и за да подготвите вкусен бисквитен колач, кој ќе ве потсети на детството и на тогашната безгрижност. Состојки: 200 гр рендана тиква 250 гр шеќер 100 мл масло Едно јајце 200 мл

Рецепт за есенски колач од тиква

Рецепт за есенски колач од тиква

Мирисот на печена тиква е првата асоцијација за есен. Во комбинација со цимет, создава неповторлив вкус кој е уживање за нашите непца. Истиот овој вкус можете да го примените и за да подготвите вкусен бисквитен колач, кој ќе ве потсети на детството и на тогашната безгрижност. Состојки: 200 гр рендана тиква 250 гр шеќер 100 мл масло Едно јајце 200 мл

Вкусен мек колач од тиква (РЕЦЕПТ)

Вкусен мек колач од тиква (РЕЦЕПТ)

Мирисот на печена тиква е првата асоцијација за есен. Во комбинација со цимет, создава неповторлив вкус кој е уживање за нашите непца. Истиот овој вкус можете да го примените и за да подготвите вкусен бисквитен колач, кој ќе ве потсети на детството и на тогашната безгрижност. Состојки: 200 гр рендана тиква 250 гр шеќер 100 мл масло Едно јајце 200 мл

Лесно и вкусно: Пудинг колач со праски!

Лесно и вкусно: Пудинг колач со праски!

Секогаш сме расположени за убав и кремаст колач. Денеска ви даваме предлог да направите пудинг колач со праски. Деталите во продолжение: Потребни состојки: За тесно: 250гр. меко брашно 1/2 прашок за пециво 125гр. маргарин 50 гр. шеќер 1 јајце Фил: 800мл млеко 2 кесички пудинг од ванила 60 гр шеќер 1 голема конзерва компот од праски Подготовка: 1.Брашното,