притисни ентер »

Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција
Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг вечерва пристигна во Атина во официјална дводневна посета, јави дописничката на МИА од Атина. Си Џинпинг во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис. Паралелно,

Кинескиот претседател Си Џинпинг пристигна во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг пристигна во официјална посета на Грција

Си беше пречекана на атинскиот аеродром од министерот за надворешни работи Никос Дендијас. Утре тој ќе се сретне со претседателот Прокопис Павлопулос, кој ја посети Кина минатиот мај,како  и со премиерот Киријакос Мицотакис. Си и Мицотакис се запознаа пред неколку дена, на кинескиот меѓународен саем во Шангај. Си и Мицотакис ќе го посетат пристаништето

Кинескиот претседател во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател во официјална посета на Грција

Последните тројца грчки премиери, меѓу кои и актуелниот Киријакос Мицотакис, имале средба со кинескиот претседател Кси Џинпинг. Џинпинг од денеска е во тродневна официјална посета на Атина по покана од грчкиот претседател Павлополус. Според агендата, една од првите негови посети ќе биде на кинеската компанија „Коско“ која пред извесно време го купи

Си Џипинг во посета на Грција

Си Џипинг во посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Кина, Си Џинпинг, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе има средба и со премиерот

Кинескиот претседател Си Џинпинг од денеска во Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг од денеска во Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од денеска до 12 ноември 2019 ќе престојува во официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега,

Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција

Кинескиот претседател Си Џинпинг во официјална посета на Грција

Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис. На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од денеска до 12 ноември 2019 ќе престојува

Самарас, Ципрас и Мицотакис, последните тројца грчки премиери имале средба со Џинпинг

Самарас, Ципрас и Мицотакис, последните тројца грчки премиери имале средба со Џинпинг

Последните тројца грчки премиери, меѓу кои и актуелниот Мицотакис, имале средба со кинескиот претседател Кси Џинпинг, и тоа со официјални меѓусебни посети, а не на маргините на некој друг настан. Тоа само по себе е доволен показател дека Грците немаат намера даб егаат од средби со Кинезите, како што е показател дека во оваа земја која доследно се бори

Кинескиот претседател Џинпинг од денеска во посета на Грција

Кинескиот претседател Џинпинг од денеска во посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Кси Џинпинг од денеска до 12 ноември 2019 ќе престојува во официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега,

КИНЕСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ ГЛАВНА ТЕМА: Претседателот на Кина во посета на Грција

КИНЕСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ ГЛАВНА ТЕМА: Претседателот на Кина во посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од денеска до 12 ноември 2019 ќе престојува во официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега,

Кинеските инвестиции главна тема: Претседателот на Кина во посета на Грција

Кинеските инвестиции главна тема: Претседателот на Кина во посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од денеска до 12 ноември 2019 ќе престојува во официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега,