притисни ентер »

Грчка чорба со лимон и ориз
Грчка чорба со лимон и ориз

Грчка чорба со лимон и ориз

Вкусна и освежувачка чорба со лимон… СОСТОЈКИ: 1 шолја ориз 2 л бистра пилешка супа 3 жолчки 1 лажица густин 1 шолја млеко 1 лимон 1 лажица путер 1 лажица листови магдонос бибер сол НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Ставете ја супата да зоврие, па додајте измиен ориз. Гответе околу половина час. Посебно разматете густин, жолчки и млеко да добиете глатка маса. Додајте

Чизкејк баклава – традиционално „благо“ на поразличен начин

Чизкејк баклава – традиционално „благо“ на поразличен начин

Share Tweet Share Share Email Comments Баклавата многумина (и ќе кажеме – со право) ја нарекуваат „Кралица на ориенталните слатки“, па во многу случаи, овој сериозно благ и вкусен десерт го прават и комбинираат во различни верзии на десерти. Еден од нив е чизкејк баклава, малку поразлична верзија на традиционалниот десерт од онаа која ние ја знаеме