притисни ентер »

Audi електричните возила ќе ги гради на четири платформи
Audi електричните возила ќе ги гради на четири платформи

Audi електричните возила ќе ги гради на четири платформи

Audi и официјално го презентира својот план наречен „Road map E“, односно производителот на премиум автомобили од Инглоштад постепено се врти кон електрификацијата и до 2025 година планира да претстави дури 30 електрифицирани модели… Целата работа е уште по импресивна кога се знае дека од нив д ури 20 возила ќе бидат со целосно електричен погонски

Audi ја најавува новата PPE платформа

Audi ја најавува новата PPE платформа

Наречена и „Road map E“, Audi ја најави новата платформа кој ќе биде една од четирите архитектури што се користат за електрични возила Германската компанија започна сериозно да се залага за електрификацијата, така што до 2025 година Audi планира да понуди 30 електрични возила. Тие ќе играат важна улога во иднината на компанијата, а речиси 20 од нив

Audi развива најмалку три EV на платформата MEB на VW

Audi развива најмалку три EV на платформата MEB на VW

Audi има намера да произведе најмалку три електрични автомобили користејќи ја MEB архитектурата на VW Групацијата Првото возило кое ќе ја искористи оваа платформа е новиот ID.3, чие производство ќе започне следниот месец, а на него подоцна ќе му се придружи целото Volkswagen семејство базирано на MEB. Првиот модел на Audi кој ќе се темели на MEB ќе

Audi откри кои нови електрични модели ќе ги произведува

Audi откри кои нови електрични модели ќе ги произведува

Германски Audi планира да направи уште најмалку три електрични возила на архитектурата MEB на Volkswagen. Прв автомобил од Volkswagen групата на платформата MEB е електричниот хечбек ID.3 кој беше претставен во септември во Франкфурт, а неговото сериско производство ќе почне следниот месец. Првиот Audi автомобил на оваа платформа ќе биде Q4 E-Tron