притисни ентер »

Stellantis ја надмина Tesla по бројот на продадени ЕВ во Европа

Stellantis ја надмина Tesla по бројот на продадени ЕВ во Европа

Групата Stellantis имаше одлична прва половина кога станува збор за продажбата, додека севкупно, ЕВ продажбата во јуни забележа пад Stellantis ја заврши првата половина од 2022 година на второто место за продажба на електрични возила во Европа, лесно победувајќи ја Tesla во однос на обемот и заостанува веднаш зад Volkswagen. „Ние се бориме за првото