притисни ентер »

Меџити: Очекувам истрагата за онкологија да заврши во најкраток можен рок
Меџити: Очекувам истрагата за онкологија да заврши во најкраток можен рок

Меџити: Очекувам истрагата за онкологија да заврши во најкраток можен рок

Министерот за здравство Фатмир Меџити очекува истрагата за Клиниката за онкологија да заврши во најкраток можен рок. Смета дека пациентите така ќе си ја вратат довербата и кон лекарите и кон здравствените институции. На денешниот брифинг со медиумите, министерот Меџити информира дека има пациенти кои се обраќаат до Министерството за здравство, а потоа

Протести за измените на Кривичниот законик и постапката за Онкологија, Меџити очекува истрагата да заврши во најбрз рок

Протести за измените на Кривичниот законик и постапката за Онкологија, Меџити очекува истрагата да заврши во најбрз рок

Embedded video for Протести за измените на Кривичниот законик и постапката за Онкологија, Меџити очекува истрагата да заврши во најбрз рок Министерот за здравство не сака да споделува информации дали и како биле третирани косовски пациенти на Онкологија бидејќи случајот е во предистражна постапка. Во прибирањето на докази Обивинителството, пак, најави

„Мој термин“ под истрага за можна злоупотреба? – Меџити: Очекувам истрагата на онкологија да заврши што побрзо

„Мој термин“ под истрага за можна злоупотреба? – Меџити: Очекувам истрагата на онкологија да заврши што побрзо

реклама Освен во Онкологија, истраги и проверки се вршат и во други здравствени установи, тврди министерот за здравство Фатмир Меџити. Тој не сподели многу информации за ова, бидејќи рече дека не сака да му наштети на процесот, но го спомна системот „Мој термин“. реклама Самиот министер признава дека пациентите се жалат дека на хируршките клиники нема

Се прави попис за скапите апарати кои се донирани, а не се користат во здравството, рече Меџити

Се прави попис за скапите апарати кои се донирани, а не се користат во здравството, рече Меџити

Министерот за здравство Фатмир Меџити вели дека се прави попис за сите апарати кои се донирани, а не се користат во здравството. Како што објави МИА, на денешниот брифинг на Меџити со новинарите, за кој редакциите добија покана десет минути пред почетокот, тој кажал дека, во врска со акцелераторите, ги испратил службите кои се надлежни за оваа програма,

Меџити: МЗ иницираше зголемување на буџетот за набавка на опрема од 2,6 на пет милиони евра

Меџити: МЗ иницираше зголемување на буџетот за набавка на опрема од 2,6 на пет милиони евра

Министерството за здравство иницираше зголемување на буџетот за набавка на опрема од 2,6 на пет милиони евра. Тоа е двојно повеќе средства и сум горд на ова. Наша определба е да го ги забрзаме реконструкциите, набавката на опрема, бидејќи клучна причина за незадоволство од јавното здравство е лошата инфраструктура и услови. Ова, меѓу другото, го истакна

Министерството за здравство води неколку истраги за можни злоупотреби на пациентите во повеќе установи

Министерството за здравство води неколку истраги за можни злоупотреби на пациентите во повеќе установи

Министерството за здравство води неколку истраги за можни злоупотреби на правата на пациентите во повеќе здравствени установи. Со собрани докази, предметите ќе се испратат во Обвинителство – вели, фокусот е ставен на системот „Мој термин“, наводно, пациенти им давале пари на хирурзи за да им закажат операции за кои со упат немало место. Министерот

Во тек се истраги за можни злоупотреби на правата на пациентите

Во тек се истраги за можни злоупотреби на правата на пациентите

Фото: Архива Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска информира дека во моментов внатрешно водат неколку истраги за можни злоупотреби на правата на пациентите. Ова, како што најави на денешниот брифинг со медиумите, ќе биде редовна пракса и начин на работа. Тој образложи дека онаму каде што ќе можат да интервенираат со нивни инспекции и институции,

Протестот е демократско право, ама не треба да се злоупотребува случајот со Онкологија, вели Меџити

Протестот е демократско право, ама не треба да се злоупотребува случајот со Онкологија, вели Меџити

„ Луѓето да протестираат, тоа е загарантирано со Уставот на Република Северна Македонија. Јас лично како човек и како министер, мислам дека тоа е најдемократски чин и секој има право да протестира. И јас ги поддржувам ваквите протести. Но, тоа што сакам да напоменам, секогаш, гледаме со случајот на Онкологија дека се злоупотребува. Апелирам за дневни

Меџити ветува дека сите виновни за скандалот во Онкологија ќе бидат санкционирани

Меџити ветува дека сите виновни за скандалот во Онкологија ќе бидат санкционирани

Фатмир Меџити, министерот за здравство, во врска со скандалот на Клиниката за онкологија рече дека не може сите здравствени работници да бидат ставени во ист кош. Меџити рече дека нашето здравство има врвни доктори и дека Министерството ќе направи сè за нивниот углед да биде зачуван, што е правилно и фер пред граѓаните. „Како министер ви гарантирам