притисни ентер »

ВИДЕО | ЕХФ: „Чудото во Скопје“, историскиот пресврт на Македонија за пласман на СП 2025
ВИДЕО | ЕХФ: „Чудото во Скопје“, историскиот пресврт на Македонија за пласман на СП 2025

ВИДЕО | ЕХФ: „Чудото во Скопје“, историскиот пресврт на Македонија за пласман на СП 2025

Најдобрата македонска машка ракометна репрезентација успеа да обезбеди пласман на Светското првенство во 2025 година откако во баражот за еден гол беше подобра од Фарски Острови . Иако противникот во првиот натпревар триумфираше со седум голови разлика, во реваншот во СЦ „Борис Трајковски“ нашата селекција ја анулираше негативата и триумфираше со 34:26

ЕХФ за победата на Македонија: Уживајте во чудото во Скопје!

ЕХФ за победата на Македонија: Уживајте во чудото во Скопје!

Македонската ракометна репрезентација се пласира на Светското првенство (СП) во 2025 година, откако во реваншот против Фарски Острови обезбеди триумф од осум голови разлика. Европската ракометна федерација (ЕХФ) објави видео од случувањата во „Борис Трајковски“ и пласманот на Македонија на СП 2025.

ЕХФ со специјално видео: Чудото во Скопје

ЕХФ со специјално видео: Чудото во Скопје

Европската куќа на ракометот скоцка убаво видео од прекрасниот перформанс на македонската ракометна репрезентација, која и одржа час по ракомет на Фарски Острови. Го нарекоа историски пресврт и го именуваат како „Чудото во Скопје“.

Мелем за очи: ЕХФ со специјално видео за „чудото во Скопје“

Мелем за очи: ЕХФ со специјално видео за „чудото во Скопје“

Европската ракометна федерација, ЕХФ, објави видео насловено како „Чудото во Скопје“ за пошироката светска јавност да виде дел од атмосферата и головите со кои Македонија ги победи Фарски острови со 34-26 и се пласираше на Светско првенство. За ЕХФ, ова било „историски пресврт“. Првиот меч Фарски острови го добија со седум голови разлика, но тоа не

Американската амбасадорка Анџела Агелер со поддршка и во собраниската сала и во спортската сала „Борис Трајковски“

Американската амбасадорка Анџела Агелер со поддршка и во собраниската сала и во спортската сала „Борис Трајковски“

Американската амбасадорка Анџела Агелер искрено ги покажа навивачките емоции за победата на Македонија / Фото: Маја Јаневска-Илиева Амбасадорка Анџела Агелер присуствуваше на свечената церемонија во македонското собрание, како и на обраќањето на Гордана Силјановска-Давкова. Амбасадорката Агелер прво ѝ ја честита победата на Гордана Силјановска-Давкова

Продолжува победничката низа, Македонија деветти пат ќе игра на СП

Продолжува победничката низа, Македонија деветти пат ќе игра на СП

Фото: Маја Јаневска-Илиева Македонската репрезентација непрекинато настапува на светските и на европските шампионати од 2012 година, а од Европа таков континуитет имаат само уште селекциите на Хрватска, Данска, Франција, Исланд и на Шпанија. Црвено-жолтите во реваншот на баражот за пласман на СП 2025 ја победија селекцијата на Фарските Острови со вкупен

Американската амбасадорка Анџела Агелер со поддршка и во собраниската сала и во спортската сала „Борис Трајковски“

Американската амбасадорка Анџела Агелер со поддршка и во собраниската сала и во спортската сала „Борис Трајковски“

Амбасадорка Анџела Агелер присуствуваше на свечената церемонија во македонското собрание, како и на обраќањето на Гордана Силјановска-Давкова. Амбасадорката Агелер прво ѝ ја честита победата на Гордана Силјановска-Давкова на претседателските избори, преку налогот на X, оценувајќи го како историски изборот на првата жена претседател на Македонија, нагласувајќи

РФМ со благодарност до навивачите

РФМ со благодарност до навивачите

Ракометната федерација на Македонија изрази јавна благодарност да навивачите за поддршката на синоќешниот натпревар со Фарските Острови. Македонија победи со 34:26 во реваншот од баражот за пласман на Мундијалот 2025. – Ракометната федерација на Македонија упатува голема благодарност до сите кои безрезервно дадоа поддршка на машката репрезентација

РФМ изрази благодарност до македонската ракометна јавност

РФМ изрази благодарност до македонската ракометна јавност

Ракометната федерација на Македонија изрази јавна благодарност да навивачите за поддршката на синоќешниот натпревар со Фарските Острови. Македонија победи со 34:26 во реваншот од баражот за пласман на Мундијалот 2025. – Ракометната федерација на Македонија упатува голема благодарност до сите кои безрезервно дадоа поддршка на машката репрезентација