притисни ентер »

ЕХФ Лига на Европа: Цупара царуваше во Данска, Хановер елиминиран од Савехоф
ЕХФ Лига на Европа: Цупара царуваше во Данска, Хановер елиминиран од Савехоф

ЕХФ Лига на Европа: Цупара царуваше во Данска, Хановер елиминиран од Савехоф

Динамо Букурешт се пласираше во четвртфиналето од ЕХФ Лигата на Европа откако романскиот гигант славеше и на вториот осминафинален дуел со Бјеринбро Силкеборг, овојпат на гостински терен со . Динамо имаше водство од 37-34 од првиот меч, но Данците важеа за фаворити на овој меч. Сепак романскиот состав на својот гол го имаше извонредниот Цупара, српскиот

Сензација во ЕЛ: Савехоф го елиминира Хановер, Динамо Букурешт пак го надигра Силкеборг

Сензација во ЕЛ: Савехоф го елиминира Хановер, Динамо Букурешт пак го надигра Силкеборг

Екипата на Савехоф приреди големо изненадување во осминафиналето во Европската лига на ЕХФ. Шведскиот претставник беше голем аутсајдер во двомечот со Хановер , но на паркет не секогаш победуваат фаворитите. За изненадувањето да биде уште поголемо, говори фактот што Савехов во реваншот одигра неверојатно и на бундеслигашот му нанесе висок пораз од девет

Цупара шоу во Данска, шок за Хановер во Гетеборг

Цупара шоу во Данска, шок за Хановер во Гетеборг

foto: Archive/SEHA Одиграни се два од четирите нокаут натпревари за пласман во 1/4 финалето на Европската лига. Екипата на Хановер доживеа бродолом во Гетеборг. Германците со плус четири тргнаа кон Шведска и таму загубија со неверојатни девет гола разлика! Феликс Мелер и Густаф Вендберг со по седум гола му пресудија на германскиот тим. Владимир Цупара

Нокаут ден во Европската лига

Нокаут ден во Европската лига

ЕХФ Европската лига е во жестока завршница, а денеска е денот кога четири екипи ги завршуваат натпреварите и ќе бидат формирани паровите од 1/4 финалето, последниот чекор пред Ф4. Три германски екипи играат денеска на домашен терен и имаат и резултатска предност од првиот меч, додека четвртиот германски тим е веќе пласиран во 1/4 финалето. Единствена