притисни ентер »

Полнети шампињони со кајмак
Полнети шампињони со кајмак

Полнети шампињони со кајмак

Се мијат печурките, се лупат, се вадат дршките. Тие не ни требаат. Се редат на кујнска хартија. Се спрема филот. Се’ се сецка и меша со кајмакот и ориганото. Се полнат капите и се редат на хартија во тава. Се попрскуваат со масло. Се печат на 200 околу 30 мин. во загреанан рерна. Уживајте! -) П.С. Во однос на миењето на печурките, кој како си практикува