притисни ентер »

АВ Охрид четвртопласиран на Меѓународниот турнир „Георги Христов“ во Бугарија
АВ Охрид четвртопласиран на Меѓународниот турнир „Георги Христов“ во Бугарија

АВ Охрид четвртопласиран на Меѓународниот турнир „Георги Христов“ во Бугарија

Охрид, 11. септември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Кошаркарите на АВ Охрид се враќаат со освоено четврот место на Меѓународниот турнир „Георги Христов“, кој се одржа во бугарскиот град Ботевград. Полуфиналниот меч го загубија од домаќините Балкан со 98-81, а натпреварот за бронза го загубија со 88-84 од тимот на Берое. Токму со овој тим повторно се среќаваат

Охриѓани четвртопласирани на Меморијалот „Георги Христов“ во Ботевград

Охриѓани четвртопласирани на Меморијалот „Георги Христов“ во Ботевград

Македонските кошаркарски клубови засилено се подготвуваат за новиот шампионат, а пријатни вести за добри резултати на засилениот АВ Охрид ни пристигнуваат од соседна Бугарија . Охриѓани го освоија четвртото место ма Меѓународниот турнир „Георги Христов“, кој се одржа во Ботевград. „Галебите“, во полуфиналето загубија од домаќинот Балкан со 98-81, додека

МЗТ ќе игра за трофејот на турнирот во Романија

МЗТ ќе игра за трофејот на турнирот во Романија

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе играат во финалето на турнирот во Романија, откако вчеравечер во полуфиналето го победија унгарски Шолнок со 115:94. Македонскиот шампион триумфот го обезбеди во вториот и третиот период, кои заедно ги доби со 18 поени разлика (58:40). Највисокото водство на сино-белите изнесуваше 29 поени (105:76). Натпреварот

МЗТ ќе игра за трофејот на турнирот во Романија

МЗТ ќе игра за трофејот на турнирот во Романија

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе играат во финалето на турнирот во Романија, откако вчеравечер во полуфиналето го победија унгарски Шолнок со 115:94. Македонскиот шампион триумфот го обезбеди во вториот и третиот период, кои заедно ги доби со 18 поени разлика (58:40). Највисокото водство на сино-белите изнесуваше 29 поени (105:76). Натпреварот

МЗТ ќе игра за трофејот на турнирот во Романија

МЗТ ќе игра за трофејот на турнирот во Романија

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе играат во финалето на турнирот во Романија, откако вчеравечер во полуфиналето го победија унгарски Шолнок со 115:94. Македонскиот шампион триумфот го обезбеди во вториот и третиот период, кои заедно ги доби со 18 поени разлика (58:40). Највисокото водство на сино-белите изнесуваше 29 поени (105:76). Натпреварот

Симоновски феноменален – 42 поени за триумф над Шолнок

Симоновски феноменален – 42 поени за триумф над Шолнок

МЗТ Скопје продолжува со импресивните настапи во подготвителниот период, па по трите убедливи победи на контролните средби на домашен терен, „металците“ денеска го декласираа и унгарскиот прволигаш Шолнок (115-94) како дел од турнирот што се одржува во Романија. Македонскиот шампион триумфот го обезбеди во вториот и третиот период, кои вкупно ги доби

АВ Охрид без победа во Ботевград, МЗТ Скопје ќе игра за првиот трофеј

АВ Охрид без победа во Ботевград, МЗТ Скопје ќе игра за првиот трофеј

Учесниците во најсилната кошаркарска лига кај нас на големо се поготвуваат за новата сезона, во која ќе се натпреваруваат 11 екипи. Тимот од кого се очекува да биде едно од најпријатните изненадувања, АВ Охрид без победа се враќа од турнирот во Ботевград. По поразот од Балкан 98-81, избраниците на Марјан Илиевски денеска не успеаја да го совладаат

Охриѓани по голема битка поразени од Берое

Охриѓани по голема битка поразени од Берое

Кошаркарите на Охрид го претрпеа и вториот пораз на турнирот во Ботевград, откако попладнево по голема битка загубија од Берое со резултат 88-84. Избраниците на Марјан Илиевски прикажаа уште подобра игра во однос на вчерашниот дуел со Балкан, одлично парираа се до самиот крај, но не успеаја да стигнат до позитивен резултат. Прецизниот удар од далечина

Марче удри по Шолнок со 12 тројки

Марче удри по Шолнок со 12 тројки

фото: kk-av ohrid МЗТ Скопје ќе се бори за трофејот на турнирот во Орадеа, по победата против унгарскиот тим Шолнок со 115:94. Своја вечер имаше македонскиот репрезентативец Марко Симоновски кој постигна 12 тројки од 17 шута и натпреварот го заврши со 42 поена. Ѓорѓи Кочов има мошне потентна постава, Џабари Хиндс постигна 21 поен, Нуни Омот 15, а двоцифрен