притисни ентер »

Први знаци за излез од кризата, Еурофарм Пелистер со Хендави и Кушан е друга екипа
Први знаци за излез од кризата, Еурофарм Пелистер со Хендави и Кушан е друга екипа

Први знаци за излез од кризата, Еурофарм Пелистер со Хендави и Кушан е друга екипа

По четири порази на последните пет натпревари, Еурофарм Пелистер покажува сигнали на будење. Победата против Пролет беше очекувана, но се предвидуваше реакција и од гледна точка на игра. Битолчани го ограничија Пролет на само 17 години, а во март редовно примаа преку триесет голови против Магдебург, Вардар и Татран Прешов. Враќањата на Кушан и Хендави

Т.Пролет по дуелот со Е.Пелистер: Заслужен пораз и судиска фарса во Битола

Т.Пролет по дуелот со Е.Пелистер: Заслужен пораз и судиска фарса во Битола

Т.Пролет не беше ниту одблиску до сенација во Битола против Е.Пелистер, беше убедливо совладан со 26-17. Ова беше меч во кој домашниот табор целосно доминираше. По завршување на натпреварот, од Т.Пролет го признаа поразот, но и имаше забелешка за судиите. „Тинекс Пролет претрпе очекуван и заслужен пораз од 26-17 на дуелот со Еурофарм Пелистер, меч

Е.Пелистер не му прости на Т.Пролет, се врати на победите

Е.Пелистер не му прости на Т.Пролет, се врати на победите

Е.Пелистер стави крај на лошата серија. Битолчани ја оправдаа фаворитската улога против Т.Пролет, на домашен терен го совладаа со убедливи 26-17 (12-6) во рамките на плеј-офот, и останаа на второто место на табелата зад лидерот Вардар. Ракометарите на Е.Пелистер мечот го решија уште во првото полувреме, поведоа со 4-1 и 7-3, на полувремето позитивата

Т.Пролет по дуелот со Е.Пелистер: Заслужен пораз и судиска фарса во Битола

Т.Пролет по дуелот со Е.Пелистер: Заслужен пораз и судиска фарса во Битола

Т.Пролет не беше ниту одблиску до сенација во Битола против Е.Пелистер, беше убедливо совладан со 26-17. Ова беше меч во кој домашниот табор целосно доминираше. По завршување на натпреварот, од Т.Пролет го признаа поразот, но и имаше забелешка за судиите. „Тинекс Пролет претрпе очекуван и заслужен пораз од 26-17 на дуелот со Еурофарм Пелистер, меч

Е.Пелистер не му прости на Т.Пролет, се врати на победите

Е.Пелистер не му прости на Т.Пролет, се врати на победите

Е.Пелистер стави крај на лошата серија. Битолчани ја оправдаа фаворитската улога против Т.Пролет, на домашен терен го совладаа со убедливи 26-17 (12-6) во рамките на плеј-офот, и останаа на второто место на табелата зад лидерот Вардар. Ракометарите на Е.Пелистер мечот го решија уште во првото полувреме, поведоа со 4-1 и 7-3, на полувремето позитивата

Еурофарм Пелистер очекувано до лесна победа против Пролет

Еурофарм Пелистер очекувано до лесна победа против Пролет

Еурофарм Пелистер очекувано до лесна победа против Пролет Битолски Еурофарм Пелистер ја оправда фаворитската улога и го совлада Пролет со 26-17 полувреме (12-6), во дуелот од четвртото коло на машката ракометна Супер лига. Најефикасни во тимот на Еурофарм Пелистер беа Мандалиниќ и Кушан со по пет гола, а кај Пролет се истакнаа Аларов со пет и Андоновски

„Пелистерци“ рутински го решија Пролет

„Пелистерци“ рутински го решија Пролет

Еурофарм Пелистер без многу мака славеше на денешниот дуел со Пролет (), најавувајќи враќање во посакуваната форма во самиот финиш од сезонава, по серијата слаби настапи и резултати во изминатите дваесетина дена. Битолчани доминираа од почеток до крај, оправдувајќи ја улогата на фаворит против гостите од Скопје, кои допатуваа ослабени поради неиграњето

Со маестрална одбрана, Е. Пелистер рутински го суреди Пролет

Со маестрална одбрана, Е. Пелистер рутински го суреди Пролет

По непријатна пауза од четири порази, Еурофарм Пелисер им се врати на побебедите, совладувајќи го Пролет, во четвртото коло од плејофот, од македонската Суперлига. Битолскиот тим славеше со 26-17, во салата „Боро Чурлевски“, демонстрирајќи одлична одбрана, како клуч за победата. Решавачко беше првото полувреме, во кое битолчани примија само шест гола

Пролет го призна поразот, но потенцира за судиска фарса во Битола

Пролет го призна поразот, но потенцира за судиска фарса во Битола

Екипата на Пролет загуби на гостувањето кај Еурофарм Пелистер во Битола (26-17), но од таборот на гостите имаат голема замерка на арбиражата на судиската двојка Трајковски и Вукашиновски. На официјалната интернет-страница Пролет потенцира дека поразот е очекуван и заслужен, меѓутоа не може да го сфатат катастрофалното судење и неколкуте потези на штета