притисни ентер »

Хардавеј и Дончиќ го предводеа Далас до победа над Мемфис
Хардавеј и Дончиќ го предводеа Далас до победа над Мемфис

Хардавеј и Дончиќ го предводеа Далас до победа над Мемфис

Далас со 102:92 го совлада Мемфис и брзо по поразот од Портланд им се врати на победите, секој триумф им е значаен во битката за место во плеј-офот. Далас со 102:92 го совлада Мемфис и брзо по поразот од Портланд им се врати на победите, секој триумф им е значаен во битката за место во плеј-офот. Далас одлично го почна мечот, првата четвртина беше

Далас победи, Дончиќ не го оствари бројот на постигнати поени

Далас победи, Дончиќ не го оствари бројот на постигнати поени

Далас го победи Мемфис со 102-92 во натпревар од кошаркарската НБА-лига. Триумфот на Далас не беше доведен во прашање , но младиот словенечки интернационалец Лука Дончиќ не го оствари својот просек на постигнати поени. Словенецот, кој в недела ќе наполни 22 години , средбата ја заврши со 21 поен. За Дончиќ ова е прва средба  која ја завршува под 25

Далас победи, Дончиќ го расипа просекот по бројот на постигнати поени

Далас победи, Дончиќ го расипа просекот по бројот на постигнати поени

Далас го победи Мемфис со 102-92, победата не беше доведена во прашање во ниту еден момент, тимот на Лука Дончиќ во сите периоди имаше предност, освен во последниот (26:13, 28:23, 27:26, 21:30) Словенецот, кој во недела ќе наполни 22 години , средбата ја заврши со 21 поен, за Дончиќ ова е прва средба под 25 поени, на претходните 14 натпревари секогаш