притисни ентер »

ОГРОМЕН КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛ ВО УКРАИНА: Зеленски ја чисти владата од воени профитери
ОГРОМЕН КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛ ВО УКРАИНА: Зеленски ја чисти владата од воени профитери

ОГРОМЕН КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛ ВО УКРАИНА: Зеленски ја чисти владата од воени профитери

Украина, која чека нов пакет воена помош од Западот и истовремено стравува од нова ескалација на руската агресија, сега е потресена од нова корупциска афера. Цела низа високи регионални и државни функционери денеска беа сменети или самите поднесоа оставки. Прво, заменикот на кабинетот на претседателот, Кирило Тимошенко (33), задолжен за надзор на регионите

ОГРОМЕН КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛ ВО УКРАИНА: Зеленски ја чисти владата од воени профитери

ОГРОМЕН КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛ ВО УКРАИНА: Зеленски ја чисти владата од воени профитери

Украина, која чека нов пакет воена помош од Западот и истовремено стравува од нова ескалација на руската агресија, сега е потресена од нова корупциска афера. Цела низа високи регионални и државни функционери денеска беа сменети или самите поднесоа оставки. Прво, заменикот на кабинетот на претседателот, Кирило Тимошенко (33), задолжен за надзор на регионите

Поради корупциски скандал, сменети се деветмина украински функционери

Поради корупциски скандал, сменети се деветмина украински функционери

Според Тарас Мелничук, владиниот комесар во парламентот, гувернерите на регионот Дњепропетровск (во центарот) Валентин Резниченко, Запорожје (југ) Олександр Старук, Суми (север) Дмитро Живицки, Херсон (југ) Јарослав Јанушевич и киевскиот Олексиј Кулеба се разрешени од должност. Во ноември, Режњиченко беше обвинет во медиумите дека го доделил договорот

Поради корупциски скандал, сменети се деветмина украински функционери

Поради корупциски скандал, сменети се деветмина украински функционери

Според Тарас Мелничук, владиниот комесар во парламентот, гувернерите на регионот Дњепропетровск (во центарот) Валентин Резниченко, Запорожје (југ) Олександр Старук, Суми (север) Дмитро Живицки, Херсон (југ) Јарослав Јанушевич и киевскиот Олексиј Кулеба се разрешени од должност. Во ноември, Режњиченко беше обвинет во медиумите дека го доделил договорот

Поради корупциски скандал, сменети се деветмина украински функционери

Поради корупциски скандал, сменети се деветмина украински функционери

Според Тарас Мелничук, владиниот комесар во парламентот, гувернерите на регионот Дњепропетровск (во центарот) Валентин Резниченко, Запорожје (југ) Олександр Старук, Суми (север) Дмитро Живицки, Херсон (југ) Јарослав Јанушевич и киевскиот Олексиј Кулеба се разрешени од должност. Во ноември, Режњиченко беше обвинет во медиумите дека го доделил договорот

Кој ЗАРАБОТИЛ НА ХРАНА за украинската армија?

Кој ЗАРАБОТИЛ НА ХРАНА за украинската армија?

Во Украина, заменик министерот за одбрана Вјачеслав Шаповалов поднесе оставка поради „медиумски обвинувања“ за корупција, разрешен е заменик државниот обвинител Олексеј Симоненко, а оставка поднесе и заменик-началникот на кабинетот на украинскиот претседател Кирило Тимошенко. Шаповалов, кој е задолжен за снабдување на војниците со храна и опрема, се

Кој ЗАРАБОТИЛ НА ХРАНА за украинската армија?

Кој ЗАРАБОТИЛ НА ХРАНА за украинската армија?

Во Украина, заменик министерот за одбрана Вјачеслав Шаповалов поднесе оставка поради „медиумски обвинувања“ за корупција, разрешен е заменик државниот обвинител Олексеј Симоненко, а оставка поднесе и заменик-началникот на кабинетот на украинскиот претседател Кирило Тимошенко. Шаповалов, кој е задолжен за снабдување на војниците со храна и опрема, се

Сменети пет регионални гувернери и четворица заменици-министри во Украина по корупцискиот скандал

Сменети пет регионални гувернери и четворица заменици-министри во Украина по корупцискиот скандал

Фото: Инстаграм / Вoлoдимир Зеленски Пет регионални гувернери и четворица заменици – министри се сменети во Украина, соопшти денеска Владата во Киев по избивањето на корупцискиот скандал во армијата. Во врска со скандалот, претходно денеска неколку високи украински функционери објавија дека поднесуваат оставка. Гувернерите на регионот Днепропетровск,

ЧИСТКА НА ВРВОТ / Корупцискиот скандал во Украина достигна огромни размери | Отпуштени пет гувернери и четворица заменици министри

ЧИСТКА НА ВРВОТ / Корупцискиот скандал во Украина достигна огромни размери | Отпуштени пет гувернери и четворица заменици министри

Претседателот Володимир Зеленски во понеделникот вечерта објави серија „кадровски решенија“ поврзани со оваа афера. Пет регионални гувернери и четворица заменици министри се ослободени од своите должности во Украина, соопшти владата во вторникот, по осомничениот корупциски скандал во војската, додека руската инвазија на земјата трае. Според Тарас Мелничук

Украина- Разрешени се заменик-обвинителот и заменик министерот за одбрана

Украина- Разрешени се заменик-обвинителот и заменик министерот за одбрана

Заменик-министерот за одбрана на Украина, Вјачеслав Шаповалов, задолжен за снабдување на војниците со храна и опрема, ги наведе „медиумските обвинувања“ за корупција во министерството како причина за неговата оставка, која ја смета за „неоснована“. Заменик-јавниот обвинител на Украина Алексеј Симоненко беше сменет од функцијата за време на реконструкција