притисни ентер »

„Медена земја“ остана без европски Оскар за најдобар документарец
„Медена земја“ остана без европски Оскар за најдобар документарец

„Медена земја“ остана без европски Оскар за најдобар документарец

„Медена земја“ остана без наградата за најдобар документарец на синоќешното доделување на Европските филмски награди во Берлин. Наградата ја однесе британско-американската копродукција „За Сама“, кој го следи животот на Сиријката Ваад ал-Катеаб, еден од режисерите на филмот, за време на петгодишната војна во Алепо, кога ја добила ќерката Сама. Екипата

Доделени европските филмски награди

Доделени европските филмски награди

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов – вечерва во Берлин се натпреваруваше за престижната наградa, позната како европски Оскар, на Европската филмска академија (ЕФА) во категоријата филмот за најдобар документарец. „Медена земја“, за конкуренти ги имше “Сведоците на Путин“ „За Сама“ , „Исчезнувањето

Распродадена Вечерашната проекција на „Медена земја“ во кинотека, филмот игра до петок

Распродадена Вечерашната проекција на „Медена земја“ во кинотека, филмот игра до петок

Од вечерва до петок во Кинотеката ќе се прикажува наградуваниот македонски документарец „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубо Стефанов. Документарецот изминатиов период играше во 30 градови низ земјава. Вечерашната проекција е распродадена, а следните термини се: понеделник во 18 часот, среда во 20 часот, четврток во 18 часот и петок

„Медена земја“ во битка за европски Оскар - германските критичари одушевени

„Медена земја“ во битка за европски Оскар - германските критичари одушевени

Во Берлин вечер се доделуваат европските филмски Оскари, а македонскиот документарец „Медена земја“ е меѓу фаворитите за награди. Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е номиниран за најдобар документарец на доделувањето на наградите на Европската филмска академија (ЕФА) вечер во Берлин. Во Лос

„Медена земја“ денес во Берлин се бори за евроспки Оскар, а во Лос Анџелес за најдобар документарец во светот

„Медена земја“ денес во Берлин се бори за евроспки Оскар, а во Лос Анџелес за најдобар документарец во светот

Денеска е бурен ден за екипата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов – вечерва во Берлин ќе се доделат наградите на Европската филмска академија (ЕФА) каде филмот е номиниран за најдобар документарец, а во Лос Анџелес се доделуваат Интернационалните документарни награди ИДА, каде има три номинации:

„Медена земја“ Денес во Берлин се бори за европски Оскар, а во Лос Анџелес за најдобар документарец во светот

„Медена земја“ Денес во Берлин се бори за европски Оскар, а во Лос Анџелес за најдобар документарец во светот

Денес е бурен ден за екипата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов – вечерва во Берлин ќе се доделат наградите на Европската филмска академија (ЕФА) каде филмот е номиниран за најдобар документарец, а во Лос Анџелес се доделуваат Интернационалните документарни награди ИДА, каде има три номинации:

„Медена земја“ денес во Берлин се бори за Евроспки оскар, а во Лос Анџелес за најдобар документарец во светот

„Медена земја“ денес во Берлин се бори за Евроспки оскар, а во Лос Анџелес за најдобар документарец во светот

„Медена земја“ e македонски кандидат за Оскар во категоријата најдобар странски филм за 2020 на Американската филмска академија. Денес е бурен ден за екипата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов – вечерва во Берлин ќе се доделат наградите на Европската филмска академија (ЕФА) каде филмот

„Медена земја“ денеска во Берлин се бори за европски оскар

„Медена земја“ денеска во Берлин се бори за европски оскар

Денес е бурен ден за екипата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов – вечерва во Берлин ќе се доделат наградите на Европската филмска академија (ЕФА) каде филмот е номиниран за најдобар документарец, а во Лос Анџелес се доделуваат Интернационалните документарни награди ИДА, каде има три номинации:

Медена земја денеска се бори за европски Оскар

Медена земја денеска се бори за европски Оскар

Денеска е бурен ден за екипата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов – вечерва во Берлин ќе се доделат наградите на Европската филмска академија (ЕФА) каде филмот е номиниран за најдобар документарец, а во Лос Анџелес се доделуваат Интернационалните документарни награди ИДА, каде има три номинации:

„Медена земја“ на врвот на листата на најдобри филмови на „Њујорк тајмс“

„Медена земја“ на врвот на листата на најдобри филмови на „Њујорк тајмс“

Документарецот „Медена земја“ го продолжува својот успешен пат со уште неколку награди и номинации на престижни филмски манифестации. Најнова во низата признанија е наградата за најдобар документарен филм за 2019 година што ја доделува Друштвото на њујоршки филмски критичари, а свеченото врачување на наградите, како што вчера информираа од екипата