притисни ентер »

Американската академија за филм ги објави номинациите за Оскар
Американската академија за филм ги објави номинациите за Оскар

Американската академија за филм ги објави номинациите за Оскар

Американската академија за филмски уметности и науки во Лос Анџелес ги објави номинациите за престижната награда Оскар. Најмногу номинации има независниот научно-фантастичен филм „Everything Everywhere All At Once“ (11), а потоа следат германскиот антивоен спектакл „На запад ништо ново“ и „The Banshees of Inisherin“ на Мартин Мекдона со по девет номинации

ОБЈАВЕНИ НОМИНАЦИИТЕ ЗА ОСКАР 2023 Испочитувани фаворитите, без жени во категоријата „најдобра режија“

ОБЈАВЕНИ НОМИНАЦИИТЕ ЗА ОСКАР 2023 Испочитувани фаворитите, без жени во категоријата „најдобра режија“

Актерите Риз Ахмед и Алисон Вилијамс денеска, вторник, 24 јануари, во театарот Семјуел Голдвин во Калифорнија ги објавија имињата на номинираните во 23 категории. Самото 95-то доделување на Оскарите ќе се одржи на 12 март во театарот Долби во Лос Анџелес, а водител по неколку години повторно ќе биде комичарот Џими Кимел. „Everything Everywhere All

„Сè секаде одеднаш“ со најмногу номинации за „Оскар“

„Сè секаде одеднаш“ со најмногу номинации за „Оскар“

Фото (пиксабеј) Актерите Риз Ахмед и Алисон Вилијамс, денеска, во театарот „Семјуел Голдвин“ во Калифорнија ги објавија имињата на номинираните во 23 категории. 95-тото доделување на „Оскарите“ ќе се одржи на 12 март во театарот „Долби“ во Лос Анџелес, а водител, по неколку години, повторно ќе биде комичарот Џими Кимел. Научнофантастичниот филм „Сè

„Everything Everywhere All At Once“ со најмногу номинации за Оскар

„Everything Everywhere All At Once“ со најмногу номинации за Оскар

Американската академија за филмски уметности и науки во Лос Анџелес ги објави номинациите за престижната награда Оскар. Најмногу номинации има независниот научно-фантастичен филм „Everything Everywhere All At Once“ (11), а потоа следат германскиот антивоен спектакл „На запад ништо ново“ и „The Banshees of Inisherin“ на Мартин Мекдона со по девет номинации

„Everything Everywhere All at Once“  со 11 номинации за Оскар

„Everything Everywhere All at Once“ со 11 номинации за Оскар

Американската академија за филмски уметности и науки во Лос Анџелес ги објави номинациите за престижната награда Оскар. Најмногу номинации има независниот научно-фантастичен филм „Everything Everywhere All At Once” (11), а потоа следат германскиот антивоен спектакл „На запад ништо ново” и „The Banshees of Inisherin” на Мартин Мекдона со по девет номинации

„Сè секаде одеднаш“ доби најмногу номинации за Оскар

„Сè секаде одеднаш“ доби најмногу номинации за Оскар

Научнофантастичниот филм „Сè секаде одеднаш“ (Everything Everywhere All at Once) со 11 номинации ја предводи листата на филмови номинирани за Оскар. Зад него се „Тажачките од Инишерин“ (The Banshees of Inisherin) и „На Западот ништо ново“ (All Quiet on the Western Front), кои имаат по девет. За најдобар филм оваа година номинирани се „Тажачките од

Трката за Оскар започна: Научно-фантастичен филм има најмногу номинации, Академијата ја објави листата

Трката за Оскар започна: Научно-фантастичен филм има најмногу номинации, Академијата ја објави листата

Американската академија за филмски уметности и науки во Лос Анџелес ги објави номинациите за престижната награда Оскар. Најмногу номинации има независниот научно-фантастичен филм „Everything Everywhere All At Once“ (11), а потоа следат германскиот антивоен спектакл „На запад ништо ново“ и „The Banshees of Inisherin“ на Мартин Мекдона со по девет номинации

Обајвени номинициите за Оскар

Обајвени номинициите за Оскар

Американската академија за филмски уметности и науки во Лос Анџелес ги објави номинациите за престижната награда Оскар. Најмногу номинации има независниот научно-фантастичен филм „Everything Everywhere All At Once“ (11), а потоа следат германскиот антивоен спектакл „На запад ништо ново“ и „The Banshees of Inisherin“ на Мартин Мекдона со по девет номинации

Објавени номинациите за Оскар, Македонија годинава нема претставник

Објавени номинациите за Оскар, Македонија годинава нема претставник

Американската академија за филмски уметности и науки во Лос Анџелес ги објави номинациите за престижната награда Оскар. Најмногу номинации има независниот научно-фантастичен филм „Everything Everywhere All At Once“ (11), а потоа следат германскиот антивоен спектакл „На запад ништо ново“ и „The Banshees of Inisherin“ на Мартин Мекдона со по девет номинации

Кој се ќе се натпреварува во трката за Оскар? Академијата ги соопштени номинираните

Кој се ќе се натпреварува во трката за Оскар? Академијата ги соопштени номинираните

Американската академија за филмски уметности и науки во Лос Анџелес ги објави номинациите за престижната награда Оскар. Најмногу номинации има независниот научно-фантастичен филм „Everything Everywhere All At Once“ (11), а потоа следат германскиот антивоен спектакл „На запад ништо ново“ и „The Banshees of Inisherin“ на Мартин Мекдона со по девет номинации