притисни ентер »

Уапсени 13 лица после пожарот во близина на мигрантски камп на Самос
Уапсени 13 лица после пожарот во близина на мигрантски камп на Самос

Уапсени 13 лица после пожарот во близина на мигрантски камп на Самос

Вкупно 13 лица се уапсени на грчкиот остров Самос по пожарот кој загрози камп за мигранти, соопшти денеска локалната полиција, само неколку дена по разорниот пожар во кој изгоре најголемиот камп во Европа. Мориа, на островот Лезбос. – Истражуваме можна вмешаност на овие осомничени во инцидентот, изјави полициски службеник од Самос, но не сакаше да

Уапсени 13 лица после пожарот во близина на мигрантски камп на Самос

Уапсени 13 лица после пожарот во близина на мигрантски камп на Самос

Вкупно 13 лица се уапсени на грчкиот остров Самос по пожарот кој загрози камп за мигранти, соопшти денеска локалната полиција, само неколку дена по разорниот пожар во кој изгоре најголемиот камп во Европа. Мориа, на островот Лезбос. – Истражуваме можна вмешаност на овие осомничени во инцидентот, изјави полициски службеник од Самос, но не сакаше да

По пожарот во близина на мигрантски камп на Самос уапсени 13 лица

По пожарот во близина на мигрантски камп на Самос уапсени 13 лица

Вкупно 13 лица се уапсени на грчкиот остров Самос по пожарот кој загрози камп за мигранти, соопшти денеска локалната полиција, само неколку дена по разорниот пожар во кој изгоре најголемиот камп во Европа, Мориа, на островот Лезбос. – Истражуваме можна вмешаност на овие осомничени во инцидентот, изјави полициски службеник од Самос, но не сакаше да

Уапсени 13 лица после пожарот во близина на мигрантски камп на Самос

Уапсени 13 лица после пожарот во близина на мигрантски камп на Самос

Вкупно 13 лица се уапсени на грчкиот остров Самос по пожарот кој загрози камп за мигранти, соопшти денеска локалната полиција, само неколку дена по разорниот пожар во кој изгоре најголемиот камп во Европа. Мориа, на островот Лезбос. Атина, 16 септември 2020 (МИА) – Вкупно 13 лица се уапсени на грчкиот остров Самос по пожарот кој загрози камп за мигранти,

Уапсени 13 лица после пожарот во близина на мигрантски камп на Самос

Уапсени 13 лица после пожарот во близина на мигрантски камп на Самос

Атина, 16 септември 2020 () – Вкупно 13 лица се уапсени на грчкиот остров Самос по пожарот кој загрози камп за мигранти, соопшти денеска локалната полиција, само неколку дена по разорниот пожар во кој изгоре најголемиот камп во Европа. Мориа, на островот Лезбос. – Истражуваме можна вмешаност на овие осомничени во инцидентот, изјави полициски службеник

Уапсени мигранти поради пожарот на Лезбос

Уапсени мигранти поради пожарот на Лезбос

Петмина мигранти се уапсени во рамките на истрагата за пожарот во логорот Мориа пред помалку од една недела на грчкиот остров Лезбос, а шестиот осомничен е во бегство, изјави грчкиот министер за цивилна заштита Михалис Хрисохоидис. – Петмина млади странци се уапсени, додека друг идентификуван осомничен е во бегство – рече министерот во Митилена, главниот

Уапсени пет лица за пожарот во Мориа

Уапсени пет лица за пожарот во Мориа

Грчката полиција уапси пет лица за подметнатиот пожар во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос, соопшти министерот за цивилна заштита на Грција, Михалис Хрисохоидис, јави дописничката на МИА од Атина. Хрисохоидис додаде дека уапсените се млади, странски државјани, а се трага по уште едно лице.

Уапсени петмина мигранти за потпалување на пожарите на Лезбос

Уапсени петмина мигранти за потпалување на пожарите на Лезбос

„Петмина млади странци се уапсени, додека друг идентификуван осомничен е во бегство“, рече министерот во Митилена, главниот град на островот, јави грчката новинска агенција АНА. Петмина мигранти се приведени во рамките на полициската акција на островот, каде илјадници азиланти спијат по пожарот во кампот, пренесува АФП од локален полициски извор. Изворот

Меркел го критикуваше Курц поради бегалците

Меркел го критикуваше Курц поради бегалците

На внатрешната седница на владата, германската канцеларка Ангела Меркел првенствено го критикуваше однесувањето на австрискиот канцелар Себастијан Курц во врска со бегалскиот камп Морија. Германските медиуми пишуваат дека односот меѓу Германија и Австрија станува сè понапнат, а актуелното прашање на раздор, за кое имало несогласувања и во минатото,

Меркел повторно има мигрантски проблем, нејзиниот план ги подели Германците

Меркел повторно има мигрантски проблем, нејзиниот план ги подели Германците

Како дел од „еднократната акција“, Германија ќе прими повеќе бегалци од Лезбос од која било друга членка на ЕУ, пренесува „Билд“. Меѓутоа, не сите во владата се согласуваат со оваа одлука. По пожарот во бегалскиот камп Морија на грчкиот остров Лезбос, германската канцеларка Ангела Меркел (Христијанско-демократска унија, ЦДУ) и министерот за внатрешни