притисни ентер »

Солена торта со праз и пржена сланина
Солена торта со праз и пржена сланина

Солена торта со праз и пржена сланина

Јајцата се матат како за торта. Потоа се додаваат горе наведените состојки. Се додава зејтинот, па јогуртот. На крај се додава брашното во кое се меша пецивото. Во брашното исто така се става и ситно сецканата сланина и дробеното сирење. Во брашното се меша и ситно сецканиот праз. Вака измешаното брашно со сланина, сирењето и празот, се истураат во