притисни ентер »

Ламело Бол најдобар дебитант, а во една категорија се израмни и со Меџик Џонсон
Ламело Бол најдобар дебитант, а во една категорија се израмни и со Меџик Џонсон

Ламело Бол најдобар дебитант, а во една категорија се израмни и со Меџик Џонсон

КОШАРКА – НБА Бекот на Шарлот, Ламело Бол (19), е добитник на признанието за најдобар дебитант во НБА-лигата за сезоната 2020/2021. Тој е третиот кошаркар со ваква награда од Шарлот (претходно Лери Џонсон во 1992 година и Емека Окафор во 2005-та). На 9 јануари против Атланта, Бол забележа 22 поена, 12 скока и 11 асистенции, со што стана најмладиот

Ламело Бол избран за „руки“ на годината во НБА

Ламело Бол избран за „руки“ на годината во НБА

Кошаркарот на Шарлот Хорнетс, Ламело Бол, е избран за најдобар дебитант во НБА лигата, станувајќи со тоа само третиот играч во историјата на овој клуб, кој ја освоил оваа титула, по Лари Џонсон (1991/92) и Емека Окафор (2004/05). Деветнаесетгодишниот Бол освои 465 поени во гласањето на 99 спортисти и телевизиски куќи, завршувајќи во изборот пред Тајрис

Без дилема: Ламело Бол „руки“ на годината

Без дилема: Ламело Бол „руки“ на годината

Наградата за најдобар „руки“ на овогодишната сезона во НБА лигата му припадна на бекот на Шарлот, Ламело Бол кој и покрај тоа што пропушти 21 натпревар во текот на сезоната беше на чекор да го одведе својот тим во плејофот по цели шест години. Плејмејкерот во просек постигнуваше 15.7 поени, 6.1 асистенција и 5.9 скока по натпревар и сосема заслужено

Ламело Бол избран за најдобар „руки” во НБА лигата

Ламело Бол избран за најдобар „руки” во НБА лигата

Кошаркарот на Шарлот, Ламело Бол, е избран за најдобар дебитант во НБА лигата, станувајќи со тоа само третиот играч во историјата на франшизата, кој ја освоил оваа титула, по Лари Џонсон (1991/92) и Емека Окафоро (2004/05). Деветнаесетгодишниот Бол освои 465 поени во гласањето на 99 спортисти и телевизиски куќи, завршувајќи во изборот пред Тајрес Халибартон

Ламело Бол избран за најдобар „руки“ во НБА лигата

Ламело Бол избран за најдобар „руки“ во НБА лигата

– Кошаркарот на Шарлот, Ламело Бол, е избран за најдобар дебитант во НБА лигата, станувајќи со тоа само третиот играч во историјата на франшизата, кој ја освоил оваа титула, по Лари Џонсон (1991/92) и Емека Окафоро (2004/05). Деветнаесетгодишниот Бол освои 465 поени во гласањето на 99 спортисти и телевизиски куќи, завршувајќи во изборот пред Тајрес

Ламело Бол избран за најдобар „руки“ во НБА лигата

Ламело Бол избран за најдобар „руки“ во НБА лигата

Кошаркарот на Шарлот, Ламело Бол, е избран за најдобар дебитант во НБА лигата, станувајќи со тоа само третиот играч во историјата на франшизата, кој ја освоил оваа титула, по Лари Џонсон (1991/92) и Емека Окафоро (2004/05). Њујорк, 17 јуни 2021 (МИА) – Кошаркарот на Шарлот, Ламело Бол, е избран за најдобар дебитант во НБА лигата, станувајќи со тоа

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА лигата

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА лигата

Кошаркарот на Шарлот, Ламело Бол, е избран за најдобар дебитант во НБА лигата, пишува новинарот на „ЕСПН“, Адријан Војнаровски, кој ретко греши кога се во прашање информациите поврзани со најсилната кошаркарска лига. Ламело Бол беше трет избор на минатогодинешниот драфт и имаше фантастична сезона во дресот на Шарлот постигнувајќи по 15.7 поени, 6.1

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Кошаркарот на Шарлот хорнетс, Ламело Бол, е избран за најдобар дебитант во НБА лигата, открива Адријан Војнаровски, новинар кој речиси никогаш не греши кога станува збор за информации во најсилната кошаркарска лига. Официјалната потврда се очекува во наредните денови. Ламело Бол беше трет избор на минатогодинешниот драфт и имаше фантастична сезона