притисни ентер »

Бројката заболени и изолирани ученици и наставници расте - дали се потребни брзи тестови и онлајн настава?
Бројката заболени и изолирани ученици и наставници расте - дали се потребни брзи тестови и онлајн настава?

Бројката заболени и изолирани ученици и наставници расте - дали се потребни брзи тестови и онлајн настава?

Embedded video for Бројката заболени и изолирани ученици и наставници расте - дали се потребни брзи тестови и онлајн настава? 500 ковид случаи за 2 недели, а само вчера 50 ученици позитивни на вирусот. Министерката за образование Царовска не располага со конкретни бројки колку ученици и наставници се во изолација, но тврди дека во училиштата нема трансмисија

50 позитивни ученици биле пријавени вчера потврди МОН, Народниот правобранител отвори предмет за наставата

50 позитивни ученици биле пријавени вчера потврди МОН, Народниот правобранител отвори предмет за наставата

Embedded video for 50 позитивни ученици биле пријавени вчера потврди МОН, Народниот правобранител отвори предмет за наставата Само вчера регистрирани се околу 50 заразени ученици. Министерството за образование се уште не дава конкретни бројки на заразени, но според министерката Царовска вчерашниот процент на новозаразени бил 0,02. Од почетокот на учебната

Средношколците во Гостивар ќе почнат да одат во училиште од понеделник

Средношколците во Гостивар ќе почнат да одат во училиште од понеделник

Владата на денешната седница донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември (понеделник). Учениците од понеделник се враќаат во училишните клупи. Средношколците во овие градови ја започнаа учебната година онлајн, поради влошената состојба со коронавирусот. Како што веќе информиравме

„Меѓаши“ бара МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање за сите ученици и персонал во училиштата

„Меѓаши“ бара МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање за сите ученици и персонал во училиштата

Бесплатно тестирање за сите ученици и персоналoт  во училиштата за да се спречи неконтролирано ширење на коронавирусот бараат од Првата детска амбасада Меѓаши. Велат децата се со часови на настава под маски, но надвор комуницираат без нив. Министерката за образование и наука Мила Царовска вели дека ресорното министерство не одлучува за бесплатни тестови 

Нови 50 ученици се позитивни на коронавирусот

Нови 50 ученици се позитивни на коронавирусот

Вчера се дијагностицирани нови 50 ученици позитивни на коронавирусот. Информацијата  денеска ја соопшти министерката за образование и наука, Мила Царовска. Вели дека обврската е континуирано да се почитуваат протоколите, за училиштата да останат безбедни. „Училиштата не се надвор од нашето општество ниту надвор од нашите локални заедници. Наша обврска

Стануваат ли училиштата извор на ширење на ковид 19, вчера 50 нови позитивни ученици

Стануваат ли училиштата извор на ширење на ковид 19, вчера 50 нови позитивни ученици

Ова е податок само за вчерашниот ден, а од почетокот на пандемијата се регистрирани околу 500 ученици од основно и од средно училиште. Според Министерката за образование Мила Царовска, нема ширење на заразата внатре во училиштата. Во меѓувреме народниот правобранител со допис до МОН. Во него се наведуваат забелешките на дел од родителите, учениците

Расте бројот на заразени ученици со Ковид-19

Расте бројот на заразени ученици со Ковид-19

За еден ден регистрирани 50-ина позитивни ученици на Ковид 19. За две недели, од стартот на учебната година биле активни 500 случаи во основните и во средните училишта. Министерката за образование и наука Царовска уверува дека состојбата е стабилна. Таа апелираше да се почитуваат протоколите за училиштата да останат безбедни и да продолжи наставата

Надлежните уверуваат дека училиштата се безбедни во однос на корона трансмисијата

Надлежните уверуваат дека училиштата се безбедни во однос на корона трансмисијата

Состојбата со ковид-19 во училиштата е стабилна, со околу 0,02% новозаразени од вкупно 240.000 ученици на ниво на држава, според последните информации на Министерството за образование и наука. Речиси ист е и процентот на заразени кај наставниот кадар. Од МОН велат дека во училиштата досега нема трансмисија на заразата. Воедно, се апелира на доследно

Колку се почитуваат протоколите, засега заразени 0,2% од учениците: Царовска инсистира на ученици во клупа, правобранителот бара пократки часови!

Колку се почитуваат протоколите, засега заразени 0,2% од учениците: Царовска инсистира на ученици во клупа, правобранителот бара пократки часови!

Од вкупно 240 илјади ученици, кои се со физичко присуство, во моментов во државата, активни случаи на ковид од почетокот на учебната година се 0,2 проценти. Во текот на вчерашниот ден дијагностицирани се нови 0,02 проценти ученици позитивни на ковид, изјави денес министерката за образование и наука, Мила Царовска. Таа не ја соопшти точната бројката

Царовска: Вчера нови 50 ученици позитивни на Ковид-19, училиштата должни да спроведат онлајн настава за оние кои се во изолација

Царовска: Вчера нови 50 ученици позитивни на Ковид-19, училиштата должни да спроведат онлајн настава за оние кои се во изолација

Од вкупно 240 илјади ученици кои се со физичко присуство во моментов во државата, активни случаи на ковид од почетокот на учебната година се 0,2 проценти. Во текот на вчерашниот ден дијагностицирани се нови 50 ученици позитивни на ковид, односно 0,02 проценти, рече денеска министерката за образование и наука, Мила Царовска во одговор на новинарско