притисни ентер »

Повторно пауза на средбата Вучиќ-Курти, Борел и Лајчак ги откажале летовите
Повторно пауза на средбата Вучиќ-Курти, Борел и Лајчак ги откажале летовите

Повторно пауза на средбата Вучиќ-Курти, Борел и Лајчак ги откажале летовите

Лидерот на ДУИ Али Ахмети кој е во Охрид и ги следи преговорите меѓу Албин Курти и Александар Вучиќ навестил дека преговарачите Жозеп Борел и Мирослав Лајчак ги откажале летовите и состаноците кои им биле предвидени за утре пренесуваат косовските медиуми. Во моментов има нова пауза на средбата која почна некаде околу 15.30. Претходно, уште пред речиси

Борел го откажа летот за Брисел, маратонски разговорите во Охрид

Борел го откажа летот за Брисел, маратонски разговорите во Охрид

Фото: Емил Јовановиќ Шефот за надворешна политика на Европската унија (ЕУ), Жозеп Борел го откажал летот за Брисел, брифираат дипломатски извори за Радио Слободна Европа. Повеќе од 10 часа траат средбите во Охрид со лидерите на Србија и на Косово. Трилатералка во Охрид: Ќе решат ли нешто Курти и Вучиќ? Тој денеска во 10 и 30 часот ги започна средбите

Борел го откажа летот за Брисел, разговорите во Охрид траат повеќе од 10 часа

Борел го откажа летот за Брисел, разговорите во Охрид траат повеќе од 10 часа

Шефот за надворешна политика на Европската унија (ЕУ), Жозеп Борел го откажал летот за Брисел, брифираат дипломатски извори за Радио Слободна Европа. Повеќе од 10 часа траат средбите во Охрид со лидерите на Србија и на Косово. Тој денеска во 10 и 30 часот ги започна средбите во Охрид во рамки на дијалогот за нормализација на односите меѓу Србија и

Веќе 10 часа преговори во Охрид  - на иста маса се Борел, Лајчак, Вучиќ и Курти, Ескобар

Веќе 10 часа преговори во Охрид - на иста маса се Борел, Лајчак, Вучиќ и Курти, Ескобар

Се уште трае заедничката средба во охрид помеѓу високите претставници на ЕУ Борел и Лајчак со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, на која се обидуваат да го финализираат договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Таму е Александар Видиновски. Веќе 10 часа траат преговорите во различни формати

ДЕСЕТ ЧАСА СЕ ПРЕГОВАРА ВО ОХРИД: Борел го откажа летот за Брисел

ДЕСЕТ ЧАСА СЕ ПРЕГОВАРА ВО ОХРИД: Борел го откажа летот за Брисел

Добивај вести на Viber Со часови во Охрид се водат разговори за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Шефот за надворешна политика на Европската унија (ЕУ), Жозеп Борел го откажал летот за Брисел, брифираат дипломатски извори за Радио Слободна Европа. Повеќе од 10 часа траат средбите во Охрид со лидерите на Србија и на Косово. Тој денеска

Продолжува средбата Вучиќ-Курти, а Борел и Лајчак ги откажале летовите

Продолжува средбата Вучиќ-Курти, а Борел и Лајчак ги откажале летовите

Лидерот на ДУИ Али Ахмети кој е во Охрид и ги следи преговорите меѓу Албин Курти и Александар Вучиќ навестил дека преговарачите Жозеп Борел и Мирослав Лајчак ги откажале летовите и состаноците кои им биле предвидени за утре пренесуваат косовските медиуми. Средбата која почна некаде околу 15.30, по втората пауза прдолжи пред малку. Претходно, уште пред

Заврши трилатералната средба во Охрид

Заврши трилатералната средба во Охрид

Новинарите на РСЕ од Охрид јавуваат дека е завршена средбата меѓу претставниците на Србија и Косово и претставниците на ЕУ, пренесува Радио Слободна Европа. Се очекуваат обраќањата. Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Аљбин Курти разговараа за спроведувањето на предлозите на ЕУ за нормализација на односите меѓу Косово и Србија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Сите го чекаат исходот од Охрид, Вучиќ, Курти, Борел и Лајчак со часови преговараат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Сите го чекаат исходот од Охрид, Вучиќ, Курти, Борел и Лајчак со часови преговараат

Добивај вести на Viber СО ЧАСОВИ ТРААТ РАЗГОВОРИТЕ ВО ОХРИД Со часови во Охрид се водат разговори за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Шефот за надворешна политика на Европската унија (ЕУ), Жозеп Борел го откажал летот за Брисел, брифираат дипломатски извори за Радио Слободна Европа. Повеќе од 10 часа траат средбите во Охрид со лидерите