притисни ентер »

УЕФА донесе вонредно правило за Европското првенство пред објавените листи од селекторите
УЕФА донесе вонредно правило за Европското првенство пред објавените листи од селекторите

УЕФА донесе вонредно правило за Европското првенство пред објавените листи од селекторите

Европската фудбалска унија реши да продолжи со таканаречените Ковид поволносите за тренерите и селекторите и на претстојното Европско првенство, откако донесе официјално решение деак сите предводници на репрезентациите ќе можат да пријават по три дополнителни играчи од досега вообичаените 23. Тоа значи дека Игор Ангеловски ќе состави список од 26 патници

УЕФА потврди: Македонија со 26 фудбалери ќе оди на Европското првенство

УЕФА потврди: Македонија со 26 фудбалери ќе оди на Европското првенство

Наместо 23 како што беше досега, поради пандемијата на ковид-19, УЕФА им дозволи на репрезентациите да пријават по 26 фудбалери за настап на Европското првенство. Наместо 23 како што беше досега, поради пандемијата на ковид-19, УЕФА им дозволи на репрезентациите да пријават по 26 фудбалери за настап на Европското првенство. УЕФА денеска ја потврди

И официјално: Македонија со 26 наместо со 23 фудбалери ќе оди на Европско

И официјално: Македонија со 26 наместо со 23 фудбалери ќе оди на Европско

Селекторите на селекциите кои ќе бидат дел од Евро2020 кое ќе се игра летово, денес добија убава вест од Европската фудбалска унија. Поради пандемијата се зголемува бројот на репрезентативци. До овој континтентален турнир, УЕФА секогаш наложуваше на Европско секоја репрезентација да може да регистрира вкупно 23 фудбалери. Овојпат УЕФА одлучи да го

Ангеловски ќе може да смета на 26 фудбалери на ЕВРО 2022

Ангеловски ќе може да смета на 26 фудбалери на ЕВРО 2022

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски ќе може да смета на 26 фудбалери на претстојното Европско првенство, одлучи УЕФА. Денеска на состанокот во европската куќа на фудбалот беше донесена одлука поради пандемијата од коронавирусот место по 23 фудбалери секоја селекција учесник на ЕВРО 2020 да има право да пријави 26

Официјално: Македонија со 26 фудбалери ќе оди на Европското првенство

Официјално: Македонија со 26 фудбалери ќе оди на Европското првенство

Наместо 23 како што беше досега, поради пандемијата на ковид-19, УЕФА им дозволи на репрезентациите да пријават по 26 фудбалери за настап на Европското првенство. УЕФА денеска ја потврди одлуката за зголемување на составите на репрезентациите на ЕП. Игор Ангеловски ќе поведе 26 фудбалари на континенталниот собир. Сепак на натпреварите селекторите ќе

Официјално: Ангеловски со 26 фудбалери ќе оди на Евро!

Официјално: Ангеловски со 26 фудбалери ќе оди на Евро!

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски ќе поведе 26 фудбалери на Европското првенство летово, на дебито на Македонија на големата сцена, откако Европската фудбалска унија (УЕФА) и официјално го зголеми бројот на фудбалери по репрезентација. Досега секоја селекција на едно големо натпреварување можеше да има 23 фудбалери,

Официјално: Македонија на ЕУРО со 26 фудбалери, УЕФА дозволи промена

Официјално: Македонија на ЕУРО со 26 фудбалери, УЕФА дозволи промена

Престојното Европско фудбалско првенство на кое Македонија ќе дебитира на големите натпреварувања во сениорска конкуренција ќе донесе една важна промена, сите селекции наместо по 23 ќе можат да пријават 26 репрезентативци. Ова е одлуката на УЕФА, која од денеска е официјално потврдена, а доаѓа поради актуелната состојба со Ковид-19 пандемијата и сите

Габриеле Гравина потврди: Вакцинирани 26 потенцијални репрезентативци на Италија

Габриеле Гравина потврди: Вакцинирани 26 потенцијални репрезентативци на Италија

Во Италија започна процесот на вакцинација на фудбалерите кои би можеле да земат учество на претстојното Европско првенство што ќе се одржи ова лето. Од страна на Фудбалскиот сојуз на Италија, од селекторот Роберто Манчини било побарано да состави листа од 35 потенцијални репрезентативци на кои би сметал за континенталниот собир се со цел тие да бидат

Вакцинирани 26 потенцијални репрезентативци на Италија за престојното ЕВРО

Вакцинирани 26 потенцијални репрезентативци на Италија за престојното ЕВРО

Италијанската фудбалска федерација започна со вакцинација на фудбалерите кои би можеле да земат учество на престојното Европско првенство што ќе се одржи ова лето. Од страна на Фудбалскиот сојуз на Италија, од селекторот Роберто Манчини било побарано да состави листа од 35 потенцијални репрезентативци на кои би сметал за континенталниот собир се со

Италијанските фудбалери ќе се вакцинираат пред Европското првенство

Италијанските фудбалери ќе се вакцинираат пред Европското првенство

Селекторот на италијанската репрезентација Роберто Манчини состави проширен список од 35 играчи на кои ќе смета за претстојното Европско првенство со цел сите фудбалери, кои ќе играат на завршниот турнир, да бидат вакцинирани. Нивното вакцинирање треба да почне в понеделник и предизвикува остри реакции во јавноста поради бавното темпо на имунизација