притисни ентер »

Дуелот Бразил – Боливија ја отвора Копа Америка (историјат)
Дуелот Бразил – Боливија ја отвора Копа Америка (историјат)

Дуелот Бразил – Боливија ја отвора Копа Америка (историјат)

Со натпреварот меѓу Бразил и Боливија ноќта кон саботата, во 2,30 часот по македонско време, започнува 46-то издание на фудбалското првенство на Јужна Америка, најстарото фудбалско меѓународно натпреварување на светот. Годинешното издаение на Копа Америка се одржува од 14-ти јуни до 7-ми јули во пет бразилски градови. Тоа ќе биде петти пат Копа да

Започнува Копа Америка 2019, Бразил домаќин  и прв фаворит

Започнува Копа Америка 2019, Бразил домаќин и прв фаворит

Вечерва, со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Боливија , вечерва започнува Копа Америка . Домаќинот Бразил е најголемиот фаворит за титулата. Градови кои ќе бидат домаќини на овој турнир се Рио де Жанеиро, Порто Алегре, Бело Хоризонте, Сао Паоло и Салвадот. Финалето ќе се одигра на легендарната „Маракана“ која е со капацитет од 75.000 седишта.

Копа Америка 2019: Бразил по титула и без Нејмар, Аргентина и Меси пред нов предизвик

Копа Америка 2019: Бразил по титула и без Нејмар, Аргентина и Меси пред нов предизвик

Во отсуство на Светско првенство или Европско првенство ова лето, европските фудбалски фанови ќе имаат шанси да гледаат малку јужноамерикански фудбал, откако вечерва во Бразил (2.30 часот) стартува Копа Америка 2019. Бразил првпат по 30 години се домаќини на континенталното натпреварување, кое најавува многу драматични мечеви. Чиле ќе ги брани последните

Копа Америка 2019: Бразил по титула и без Нејмар, Аргентина и Меси пред нов предизвик

Копа Америка 2019: Бразил по титула и без Нејмар, Аргентина и Меси пред нов предизвик

Во отсуство на Светско првенство или Европско првенство ова лето, европските фудбалски фанови ќе имаат шанси да гледаат малку јужноамерикански фудбал, откако вечерва во Бразил (2.30 часот) стартува Копа Америка 2019. Бразил првпат по 30 години се домаќини на континенталното натпреварување, кое најавува многу драматични мечеви. Чиле ќе ги брани последните

СУДБИНА ИЛИ ПРОКЛЕТСТВО: Пеле, Марадона, Меси… никогаш не ја освоија Копа Америка

СУДБИНА ИЛИ ПРОКЛЕТСТВО: Пеле, Марадона, Меси… никогаш не ја освоија Копа Америка

Јужноамериканскиот фудбал на светот му даде двајца кои се можеби и најдобрите фудбалери на планетава Земја низ историјата – Пеле и Марадона. Тие успеаја да го освојат светот, да бидат славени на сите делови на планетата, но една голема болка од нивните кариери остана титулата на Копа Америка. Ниту Пеле, ниту Марадона не успеаја во својата кариера да

Група А: Бразил апсолутен фаворит, Венецуела потенцијално изненадување

Група А: Бразил апсолутен фаворит, Венецуела потенцијално изненадување

Само една селекција може да се нарече фаворит од групата А на Копа Америка . Бразил ќе биде под голем притисок, посебно по неуспесите на последните Мундијали и континентални собири. Со подеднакви шанси останатите три селекции од групата ќе се борат за пласман во нокаут-фазата. Бразил: „Кариоките“ секогаш станувале шампиони на Јужна Америка кога играле

СУДБИНА ИЛИ ПРОКЛЕТСТВО: Пеле, Марадона, Меси… никогаш не ја освоија Копа Америка

СУДБИНА ИЛИ ПРОКЛЕТСТВО: Пеле, Марадона, Меси… никогаш не ја освоија Копа Америка

Јужноамериканскиот фудбал на светот му даде двајца кои се можеби и најдобрите фудбалери на планетава Земја низ историјата – Пеле и Марадона. Тие успеаја да го освојат светот, да бидат славени на сите делови на планетата, но една голема болка од нивните кариери остана титулата на Копа Америка. Ниту Пеле, ниту Марадона не успеаја во својата кариера да

Почнува Копа Америка

Почнува Копа Америка

Пет години по одигрувањето на најголемиот спортски собир, Светското првенство во фудбал, Бразил ќе биде домаќин и на Копа Америка, најстарото репрезентативно натпреварување во светот и шампионат на Јужна Америка. По Чиле и САД, Бразил ќе биде домаќин на првиот од двата турнири во две години, откако КОНМЕБОЛ донесе одлука следната година да биде одигран

КОПА АМЕРИКА: Битка за континенталниот трофеј, Меси против „проклетството“, Бразил за утешна радост

КОПА АМЕРИКА: Битка за континенталниот трофеј, Меси против „проклетството“, Бразил за утешна радост

Share Tweet Share Share Email Comments Најфудбалската земја на светот, Бразил, ќе биде во центарот на вниманието во следните три недели. Од вечерва, па се до 7 јули, Бразил ќе биде домаќин на јужноамериканското првенство, популарната Копа Америка. Ова издание на првенството на Јужна Америка, 46-то едноподруго, почнува в сабота рано наутро според средноевропско

КОПА АМЕРИКА: Битка за континенталниот трофеј, Меси против „проклетството“, Бразил за утешна радост

КОПА АМЕРИКА: Битка за континенталниот трофеј, Меси против „проклетството“, Бразил за утешна радост

Најфудбалската земја на светот, Бразил, ќе биде во центарот на вниманието во следните три недели. Од вечерва, па се до 7 јули, Бразил ќе биде домаќин на јужноамериканското првенство, популарната Копа Америка. Ова издание на првенството на Јужна Америка, 46-то едноподруго, почнува в сабота рано наутро според средноевропско време, со мечот Бразил – Боливија