притисни ентер »

Многумина ја прават оваа грешка додека јадат цреши: Не сте ни свесни колку си го ризикувате здравјето!
Многумина ја прават оваа грешка додека јадат цреши: Не сте ни свесни колку си го ризикувате здравјето!

Многумина ја прават оваа грешка додека јадат цреши: Не сте ни свесни колку си го ризикувате здравјето!

Црешите се едни од најмоќните овошки благодарение на бројните антиоксиданси, витамини и минерали и многубројните здравствени придобивки. Многу луѓе едвај чекаат да дојде сезона на цреши и да уживаат во нивниот вкус. Но постои една опасност за која многумина не се свесни додека ги јадат. Имено, нивните семки содржат цијаногени гликозиди, па доколку