притисни ентер »

Промени на MotoGP календарот
Промени на MotoGP календарот

Промени на MotoGP календарот

Две трки во Катар и една во Портимао на старт на сезоната. Трките во Аргентина и САД засега се одложени. Две трки во Катар и една во Портимао на старт на сезоната. Трките во Аргентина и САД засега се одложени. FIM, IRTA и Dorna Sports го преставија новиот календар за сезоната 2021 од MotoGP шампионатот. Пред нас е уште една неизвесна сезона а за нешто

MotoGP: Kалендарот ажуриран, Аргентина одложена

MotoGP: Kалендарот ажуриран, Аргентина одложена

Вториот викенд од шампионатот е на програмата од 2-4 април на истата патека – Losail Internešnal. Потоа караванот се сели во Португалија, каде од 16 до 18 април ќе се одржи третиот натпреварувачки викенд на патеката „Autodormo Internasional“, а потоа ќе се вози во Херез на патеката Angel Nijeto. Поради „lockdown-от“ предизвикан од пандемијата на коронавирус

Сезоната стартува во Катар

Сезоната стартува во Катар

Според променетиот календар во Мото ГП-шампионатот, новата сезона ќе стартува со две последователни трки во Катар.Пандемијата носи рестрикции и проблеми во организацијата на трките, а и одложување на некои настани. Оваа година нема да гледаме трки во Аргентина и САД. Сезоната започнува на 28 март во Катар, кој ќе биде домаќин и на трката наредната