притисни ентер »

Турција на неодредено го одложи состанокот со Шведска и Финска
Турција на неодредено го одложи состанокот со Шведска и Финска

Турција на неодредено го одложи состанокот со Шведска и Финска

Средбата што требаше да се одржи во февруари во Брисел е одложена на барање на Анкара, објави ТРТ повикувајќи се на турски дипломатски извори. Портпаролот на турскиот претседател Таип Ердоган на почетокот на месецов изјави дека на тој состанок ќе учествува и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Извор од турското претседателство изјави дека

Турција на неодредено го одложи состанокот со Шведска и Финска

Турција на неодредено го одложи состанокот со Шведска и Финска

Средбата што требаше да се одржи во февруари во Брисел е одложена на барање на Анкара, објави ТРТ повикувајќи се на турски дипломатски извори. Портпаролот на турскиот претседател Таип Ердоган на почетокот на месецов изјави дека на тој состанок ќе учествува и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Извор од турското претседателство изјави дека

Шведска и Финска се подготвени за во НАТО, велат од Вашингтон откако Ердоган ги замрзна разговорите за членство

Шведска и Финска се подготвени за во НАТО, велат од Вашингтон откако Ердоган ги замрзна разговорите за членство

Шведска и Финска се подготвени за во НАТО, велат од Вашингтон откако Ердоган ги замрзна разговорите за членство Ж.Н. Пред 47 секунди Фото: Јутјуб/Форбс/принтскрин Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс , изјави дека САД го поддржуваат брзиот влез на Финска и Шведска во НАТО, откако Хелсинки објави дека трилатералните разговори со

Турција на неодредено го одложи состанокот со Шведска и Финска

Турција на неодредено го одложи состанокот со Шведска и Финска

Средбата што требаше да се одржи во февруари во Брисел е одложена на барање на Анкара, објави ТРТ повикувајќи се на турски дипломатски извори. Портпаролот на турскиот претседател Таип Ердоган на почетокот на месецов изјави дека на тој состанок ќе учествува и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Извор од турското претседателство изјави дека

Стејт департмент: Поддржуваме брз влез на Шведска и Финска во НАТО

Стејт департмент: Поддржуваме брз влез на Шведска и Финска во НАТО

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс денеска изјави дека САД го поддржуваат брзиот влез на Финска и Шведска во НАТО, откако Хелсинки објави дека трилатералните разговори со Турција за барањето на Финска и Шведска, за да се приклучат на воената алијанса, се ставени во мирување. Прајс на прес-конференцијата постојано беше прашуван

Турција го одложи состанокот со Шведска и Финска

Турција го одложи состанокот со Шведска и Финска

Турција– Турција го одложи трилатералниот состанок со Шведска и Финска, закажан за февруари, по протестите што викендот се одржаа во Стокхолм, во кои беше запален Куранот, што предизвика осуда од Анкара, објави денеска државната телевизија ТРТ. Средбата што требаше да се одржи во февруари во Брисел е одложена на барање на Анкара, објави ТРТ, повикувајќи

ШВЕДСКИОТ ПРЕМИЕР НЕ ЈА ГУБИ НАДЕЖТА: Ердоган не ја „затвори вратата“ за членство во НАТО

ШВЕДСКИОТ ПРЕМИЕР НЕ ЈА ГУБИ НАДЕЖТА: Ердоган не ја „затвори вратата“ за членство во НАТО

ШВЕДСКА се надева дека ќе се врати на работниот дијалог со турската страна за членството во НАТО, изјави шведскиот премиер Улф Кристерсон по влошувањето на односите меѓу Стокхолм и Анкара. – Сакам повторно да се вратам на работниот дијалог… Сакам да повикам на смиреност во овој процес. Шведска, Финска и Турција склучија трилатерален договор. Се оди

Турција го одложи состанокот со Шведска и Финска

Турција го одложи состанокот со Шведска и Финска

Турција го одложи трилатералниот состанок со Шведска и Финска, закажан за февруари, по протестите што викендот се одржаа во Стокхолм, во кои беше запален Куранот, што предизвика осуда од Анкара, објави денеска државната телевизија ТРТ. Средбата што требаше да се одржи во февруари во Брисел е одложена на барање на Анкара, објави ТРТ, повикувајќи се

САД контра Турција: Шведска и Финска се подготвени за во НАТО

САД контра Турција: Шведска и Финска се подготвени за во НАТО

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс , изјави дека САД го поддржуваат брзиот влез на Финска и Шведска во НАТО, откако Хелсинки објави дека трилатералните разговори со Турција за барањето на Финска и Шведска, за да се приклучат на воената алијанса, се ставени во мирување од страна на турските власти. Турција одлучи да го одложи клучниот

Турција го одложи состанокот со Шведска и Финска

Турција го одложи состанокот со Шведска и Финска

Турција го одложи трилатералниот состанок со Шведска и Финска, закажан за февруари, по протестите што викендот се одржаа во Стокхолм, во кои беше запален Куранот, што предизвика осуда од Анкара, објави денеска државната телевизија ТРТ. Средбата што требаше да се одржи во февруари во Брисел е одложена на барање на Анкара, објави ТРТ, повикувајќи се