притисни ентер »

Тим во два сета го победи Федерер
Тим во два сета го победи Федерер

Тим во два сета го победи Федерер

Роџер Федерер со пораз го започна настапот на Завршниот мастерс во Лондон. Во „О2“ арената Швајцарецот во два сета 5/7, 5/7 е поразен од Доминик Тим. Австриецот му го нанесе третиот пораз по ред на Федерер во меѓусебните дуели и сега против Швајцаревцот води 5:2. Федерер лошо го започна дуелот му дозволи брејк на Тим на самиот почеток, меѓутоа бргу

Федерер поразен на стартот на завршниот АТП турнир во Лондон

Федерер поразен на стартот на завршниот АТП турнир во Лондон

Доминик Тим со 2-0 во сетови го победи Роџер Федерер во првото коло на АТП завршниот турнир во Лондон. Доминик Тим со 2-0 во сетови го победи Роџер Федерер во првото коло на АТП завршниот турнир во Лондон. Втора година по ред Роџер Федерер го губи првиот меч на АТП финалето во Лондон, овој пат беше поразен од Доминик Тим. И двата сета беа идентични,

Тим подобар од Федерер на завршниот Мастерс во Лондон

Тим подобар од Федерер на завршниот Мастерс во Лондон

Петтиот тенисер на АТП ранг листата, Доминик Тим во два сета со идентични 7:5 и 7:5 славеше во првото коло од завршниот Мастерс турнир во Лондон против Роџер Федерер. Ова беше третиот пораз во низа за Швајцарецот во меѓусебните пресметки со Австриецот. Федерер лошо го започна дуелот со Тим и уште во првиот гем на свој сервис дозволи противникот да

Тим повторно подобар од Федерер, триумфално влезе во АТП финалето

Тим повторно подобар од Федерер, триумфално влезе во АТП финалето

Во два речиси идентични сета, со ист резултат 7-5, Доминк Тим ја забележа првата победа во групната фаза од АТП финалето во Лондон и тоа триумфирајќи над Роџер Федерер. Швајцарскиот фаворит тешко влезе во мечот, го загуби уште првиот сервис во воведниот гем, а потоа Тим постојано го контролираше дуелот и дојде до значајна победа во битката за пласман

Тим подобар од Федерер на завршниот Мастерс

Тим подобар од Федерер на завршниот Мастерс

Швајцарецот во Лондон стартуваше со пораз во два сета. Петтиот тенисер на АТП ранг листата, Доминик Тим во два сета со идентични 7:5,7:5 и му го нанесе третиот пораз во низа во меѓусебните пресметки. Швајцарецот лошо го започна дуелот со Тим и уште во првиот гем на свој сервис дозволи противникот да му направи брејк, но веќе во четвртиот гем возврати

Тим одново го разоружа Федерер и обезбеди прва победа во Лондон

Тим одново го разоружа Федерер и обезбеди прва победа во Лондон

Доминик Тим ја забележа и третата победа против Рожер Федерер во актуелната сезона, а по онаа на Мастерсот во Индијан Велс, оваа вечерва беше убедливо најважна во неговата кариера. Австриецот ја забележа првата победа во првото коло во својот четврти обид на завршните Мастерс турнири во Лондон, откако успеа одново да го разоружа Швајцарецот со својата

Федерер со пораз од Тим го почна завршниот турнир во Лондон

Федерер со пораз од Тим го почна завршниот турнир во Лондон

Легендарниот швајцарски тенисер Роџер Федерер беше изненаден на самиот старт на завршниот турнир во Лондон, откако загуби од Доминик Тим со 0-2 во сетови, односно 5-7 и 5-7. Федерер тргна многу лошо во мечот, откако Тим направи брејк уште во првиот гем. Сепак, Швајцарецот во четвртиот гем се врати во игра (2-2), па беше сигурен на свој сервис до 11

Тием се надмина и во два сета во надигра Федерер во Лондон

Тием се надмина и во два сета во надигра Федерер во Лондон

Австрискиот тенисер Доминик Тием го отвори завршиот турнир во Лондон со победа над Роџер Федерер (7-5, 7-5) и по голема борба си ги подотвори вратите кон наредната фаза на последниот турнир опваа сезона. Младиот Австриец пред натпреварот изјави дека може да слави над Федерер, па за час и 40 минути во тоа и успеа, за одличен старт на завршниот турнир

Ѓоковиќ за еден час игра го победи младиот Беретини и му се приближи на Надал на тронот

Ѓоковиќ за еден час игра го победи младиот Беретини и му се приближи на Надал на тронот

Ѓоковиќ се бори со Рафа Надал за првото место на ранг-листата на АТП, при што Беретнини го имаше својот прв настап во финалето на АТП. Во оваа група вечерва играат Роџер Федерер и Доминик Тием, додека во другата група се Надал, Русинот Данил Медведев, Гркот Стефанос Циципас и Германецот Александар Зверев. Надал има 640 бода предност пред Ѓоковиќ, а

Медведев сепак „против“ Ѓоковиќ, а „за“ Рафа Надал!

Медведев сепак „против“ Ѓоковиќ, а „за“ Рафа Надал!

Противникот на Новак Ѓоковиќ од последниот турнир во Париз, Данил Медведев, смета дека оваа календарска година, поконкурентен тенисер бил Рафаел Надал. Тој доби прашање во кое треба да се одлучи меѓу шпанскиот колега и Новак Ѓоковиќ, па понуди свое видување. „ Мислам дека сите можат да кажат дека Надал годинава беше најдобар. Беше поконстантен и имаше