Пол-позиција за Хамилтон во Силверстоун

Луис Хамилтон ја освои пол позицијата на британското ГП во Силверстоун. Второ место освои неговиот колега од Мерцедес,  Валтери Ботас  додека трет ќе стартува Верстапен. Леклерк од Ферари ќе стартува од четвртата позиција. Ова е четврта трика во овогодинашниот шампионат. Првите две трки се одржаа во Австрија, додека третата беше во Унгарија. sportmedia

Конкуренцијата не му може ништо – Хамилтон на пол-позицијата во Силверстон

Возачите на Мерцедес доминираа во квалификациите пред утрешната трка за Големата награда на Велика Британија. Луис Хамилтон и Валтери Ботас имаа подобри резултати од конкурентите за една секунда. Актуелниот светски првак Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата со нов рекорд на патеката 1:24.303 минути. Британецот ја освои седмата пол-позиција, вкупно

Хамилтон по победата во квалификациите : Се изнамачив

Доминацијата на Мерцедес продолжува и во оваа трка. Повторно возачите на „црната стрела“ се најдоа во првиот стартен ред и двајцата позитивно го оценија процесот на квалификација. ,,Валтери беше опасен ривал и практично ме „туркаше“ до последен момент, навистина се борев.Тоа вртење го имав на патеката, и генерално се борев во првиот дел , па успеав

Хамилтон ја освои пол-позицијата за Големата награда на Британија

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон беше најбрз на денешните квалификации за Големата награда на Велика Британија со извозен круг за 1:24.303 минута. Втор беше неговиот партнер во германскиот тим – Валтери Ботас кој доцнеше 0.313 секунди. Макс Верстапен од Ред Бул и Шарл Леклер од Ферари ќе тргнат од вториот ред. Од 5-10 стартно место ќе се најдат:

Мерцедес доминира во Силверстоун, пол позиција за Хамилтон, до него ќе стартува Ботас

Ништо ново, болидите на Мерцедес и во Силверстоун покажаа дека се далеку пред другите, Хамилтон убедливо дојде до пол позицијата, а до него е неговиот клупски колега Валтери Ботас. Ништо ново, болидите на Мерцедес и во Силверстоун покажаа дека се далеку пред другите, Хамилтон убедливо дојде до пол позицијата, а до него е неговиот клупски колега Валтери

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон беше најбрз на денешните квалификациите за Големата награда на Велика Британија со извозен круг за 1:24.303 минута. Втор беше неговиот партнер во германскиот тим – Валтери Ботас кој доцнеше 0.313 секунди. Макс Верстапен од Ред Бул и Шарл Леклер од Ферари ќе тргнат од вториот ред. Од 5-10 стартно место ќе се најдат: