притисни ентер »

Академија ФМП ја отвори БИБЛ сезоната со триумф над Куманово
Академија ФМП ја отвори БИБЛ сезоната со триумф над Куманово

Академија ФМП ја отвори БИБЛ сезоната со триумф над Куманово

Навико Академија ФМП го победи Куманово во македонската пресметка во првото коло од новата сезона во кошаркарската БИБЛ лига (59:63). Македонските екипи одиграа дуел во кој ниту еден од тимовите не се одлепи резултатски, а имаа и голем проблем со реализацијата. Куманово на полувреме водеше со 31:29, во меѓувреме имаше неколку промени на водството,

ФМП Академија го доби македонското дерби со Куманово во БИБЛ лигата

ФМП Академија го доби македонското дерби со Куманово во БИБЛ лигата

Кошаркарите на ФМП Академија Навико го добија македонското дерби во премиерното коло од новата сезона на БИБЛ лигата. На дуелот во Куманово, поупорните гости на крајот и се израдуваа на премиерната победа во регионалното натпреварување со 63:59. Во докрај неизвесен меч во кој ретко некоја екипа да направи поголема разлика, финишот им припадна на гостите

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

Кошаркарите на Навико ФМП Академија го совладаa Куманово со 63:59 (29:31) во дуелот на двете македонски екипи во рамки на воведното коло во групата А од новата сезона во балканската БИБЛ лига. Во неизвесен натпревар во кој двете екипи постојано се менуваа во водство, победникот беше решен во завршните две минути кога ФМП Академија со серија од 10:2

БИБЛ: ФМП славеше во Куманово за испишување на историја

БИБЛ: ФМП славеше во Куманово за испишување на историја

Академија ФМП го доби македонскиот дуел на стартот на БИБЛ лигата откако славеше на гостувањето кај Куманово во неефективен натпревар со 59-63. Оваа победа за „академиците“ е воедно и прв триумф во сезоната и историска победа во интернационалното натпреварување. Двата тима се мачеа на паркетот уште од самиот почеток на мечот, а по 10. минути игра на

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

Кошаркарите на Навико ФМП Академија го совладаa Куманово со 63:59 (29:31) во дуелот на двете македонски екипи во рамки на воведното коло во групата А од новата сезона во балканската БИБЛ лига. Во неизвесен натпревар во кој двете екипи постојано се менуваа во водство, победникот беше решен во завршните две минути кога ФМП Академија со серија од 10:2

ФМП Академија го доби „македонското дерби” на стартот на БИБЛ лигата

ФМП Академија го доби „македонското дерби” на стартот на БИБЛ лигата

Кошаркарите на Навико ФМП Академија го совладаa Куманово со 63:59 (29:31) во дуелот на двете македонски екипи во рамки на воведното коло во групата А од новата сезона во балканската БИБЛ лига. Во неизвесен натпревар во кој двете екипи постојано се менуваа во водство, победникот беше решен во завршните две минути кога ФМП Академија со серија од 10:2

БИБЛ: Прв балкански триумф за Навико ФМП Академија

БИБЛ: Прв балкански триумф за Навико ФМП Академија

БИБЛ: Прв балкански триумф за Навико ФМП Академија Ф.К. Пред 3 минути Тимот на ФМП Академија подобар во македонската пресметка против Куманово 2009/Фото: kfsm.mk На премиерата од новото 14 по ред издание на БИБЛ лигата, денеска македонските екипи на Куманово 2009 и на Навико ФМП Академија одиграа релативно израмнет натпревар во кој на крајот, триумфираше

ФМП Академија со прв историски триумф во БИБЛ лигата

ФМП Академија со прв историски триумф во БИБЛ лигата

ФМП Академија со прв историски триумф во БИБЛ лигата Академија ФМП го доби македонскиот дуел на стартот на БИБЛ лигата откако славеше на гостувањето кај Куманово со 59-63. Двата тима се мачеа на паркетот уште од самиот почеток на мечот, а по 10. минути игра на семафорот стоеше резултат 20-16. Изедначениот натпревар продолжи и до самиот крај на првото