притисни ентер »

ИДЕАЛЕН ТИМ на 13. коло од Супер машката лига (анкета)
ИДЕАЛЕН ТИМ на 13. коло од Супер машката лига (анкета)

ИДЕАЛЕН ТИМ на 13. коло од Супер машката лига (анкета)

Натпреварите од 13. коло од Супер машката лига минаа без изненадувања. Сите екипи кои важеа за фаворити ја оправдаа улогата. Металург, Охрид, Пролет, Вардар јуниор и Пелистер освоија нови бодови покажувајќи дека на средбите беа во добра форма, па освоија важни бодови. Металург и Охрид веќе се во плеј-оф, додека Бутел Скопје и Пролет ќе мора тоа допрва

Пак пораз од еден гол: Еурофарм загуби и на последниот меч дома во СЕХА

Пак пораз од еден гол: Еурофарм загуби и на последниот меч дома во СЕХА

Ракометарите на Еурофарм Работник или во иднина Еурофарм Пелистер го одиграа последниот меч на домашен терен во СЕХА лигата, но исто како и во поголемиот дел од средбите сезонава претрпеа пораз од еден гол разлика, 27:28. Тимот од Битола се бореше во текот на сите 60 минути, но недостигаше малку за да може да се направи нешто повеќе на овој дуел. Беше

Еурофарм Пелистер – Загреб 27-28

Еурофарм Пелистер – Загреб 27-28

Еурофарм Пелистер денеска го одигра првиот официјален натпревар под ова име, по фузијата на двата битолски суперлигаши, Пелистер и Еурофарм Работник. Овој прв меч сепак нема да се памети по добро бидејќи битолчани го загубија ова „деби“, на домашен терен од Загреб со резултат 27-28. Откако во оваа сала веќе го натераа на капитулација моќниот Веспрем,

Вујо: Ми недостасуваше Битола и нејзините навивачи!

Вујо: Ми недостасуваше Битола и нејзините навивачи!

Славниот ракометар е задоволен што неговиот клуб ППД Загреб успеа да освои бодови во новиот меч од СЕХА лигата... Македонскиот вицешампион Еурофарм Работник загуби на свој терен од ППД Загреб со 27:28, за уште еден пораз на битолчани со еден гол разлика оваа сезона. Ова е петтиот пораз за Еурофарм во осмиот натпревар од СЕХА лигата. На „фармацевтите“

Вујовиќ: Ми недостасуваа Битола и нејзините фанови

Вујовиќ: Ми недостасуваа Битола и нејзините фанови

Стратегот на ППД Загреб, Веселин Вујовиќ, кој добар дел од својата кариера го мина во Македонија како тренер на Вардар и селектор на машкиот национален тим беше среќен што одново е во Битола. „Среќен сум што сум одново во Битола. Морам да кажам дека ми недостасуваше овој град и неговите фанови. Што се однесува до мечот имавме одлично прво полувреме,

Вујовиќ: Ми недостасуваа Битола и нејзините фанови

Вујовиќ: Ми недостасуваа Битола и нејзините фанови

Стратегот на ППД Загреб, Веселин Вујовиќ, кој добар дел од својата кариера го мина во Македонија како тренер на Вардар и селектор на машкиот национален тим беше среќен што одново е во Битола. „Среќен сум што сум одново во Битола. Морам да кажам дека ми недостасуваше овој град и неговите фанови. Што се однесува до мечот имавме одлично прво полувреме,

Вујовиќ: Ми недостигаше Битола и овие навивачи…

Вујовиќ: Ми недостигаше Битола и овие навивачи…

Веселин Вујовиќ по неколку години пауза повторно дојде во Битола, овојпат како предводник на Загреб. Тој со хрватскиот првак стигна до значаен триумф над Еурофарм Пелистер, а по мечот Вујовиќ не го криеше задоволството што повторно можеше да води натпревар во „градот на конзулите“. „Првото полувреме го одигравме извонредно, но Еурофарм реагираше на

Вујовиќ: Ми фалеше Битола и овие навивачи

Вујовиќ: Ми фалеше Битола и овие навивачи

Составот на ППД Загреб славеше над Еурофарм Работник со 28-27 во вечерашниот меч кој се одигра во салата „Боро Чурлевски“ во Битола. Гостите од Хрватска постојано водеа, „фармацевтите“ притискаа за да ги стигнат, меѓутоа не успеаа тоа да го свртат резултатот, односно на крајот претрпеа уште еден минимален пораз како многупати во оваа сезона. Тренерот

Младите „металурзи“ загубија здив, Пелистер победи за „Чкембарите“

Младите „металурзи“ загубија здив, Пелистер победи за „Чкембарите“

Екипата на Пелистер забележа триумф во Суперлигата и славеше над Металург 2 (29-27) во дуел кој се одигра во салата „Боро Чурлевски“ во Битола во рамки на 13. коло од македонскиот ракометен шампионат. Домаќинот дојде до четвртата радост, но потешко од очекувањата, затоа што гостинот од Скопје даде голем отпор. Главната разлика се случи со шест гола