притисни ентер »

Басино победи на првата трка во сезоната
Басино победи на првата трка во сезоната

Басино победи на првата трка во сезоната

Со победата на Марта Басино, во Зелден, започна новата сезона во Светскиот куп, во алпско скијање. Италијанката победи во велелеслалом. За Басино ова беше втора победа во кариерата, првата ја забележа лани во ноември, во Килингтон. Басино по двете трки имаше за 14 стотинки подобро време од сонародничката Федерика Брињоне, која го брани Големиот кристален

Басино победи на првата трка во сезоната

Басино победи на првата трка во сезоната

Со победата на Марта Басино, во Зелден, започна новата сезона во Светскиот куп, во алпско скијање. Италијанката победи во велелеслалом. За Басино ова беше втора победа во кариерата, првата ја забележа лани во ноември, во Килингтон. Басино по двете трки имаше за 14 стотинки подобро време од сонародничката Федерика Брињоне, која го брани Големиот кристален

Светскиот куп во алпско скијање почна со двојна италијанска победа во Зелден

Светскиот куп во алпско скијање почна со двојна италијанска победа во Зелден

Италијански триумф го означи почетокот на новата сезона на Светскиот куп во алпско скијање. Традиционалниот старт со велеслаломот во австрискиот зимски центар Зелден го освои одличната Италијанка Марта Басино, која стигна до својата само втора победа во Светскиот куп. На второто место со само 14 стотинки заостанување завршипрвата италијанска освојувачка

Светскиот куп во алпско скијање почна со двојна италијанска победа во Зелден

Светскиот куп во алпско скијање почна со двојна италијанска победа во Зелден

Италијански триумф го означи почетокот на новата сезона на Светскиот куп во алпско скијање. Традиционалниот старт со велеслаломот во австрискиот зимски центар Зелден го освои одличната Италијанка Марта Басино, која стигна до својата само втора победа во Светскиот куп. На второто место со само 14 стотинки заостанување завршипрвата италијанска освојувачка

Отворена сезоната во алпско скијање – Басино победи на велеслаломот во Зелден

Отворена сезоната во алпско скијање – Басино победи на велеслаломот во Зелден

Италијанката Марта Басино е победничка премиерната трка во новата сезона во алпско скијање, откако денеска триумфираше на велеслаломот во австрискиот ски-центар Зелден. Басино до победата стигна со вкупно време 2:19.69 минути, што беше за четиринаесет стоти делови од секундата побрзо од сонародничката и актуелна шампионка во Светскиот куп, Федерика

Марта Басино најбрза на првата трка од Светскиот ски-куп во Зелден

Марта Басино најбрза на првата трка од Светскиот ски-куп во Зелден

Марта Басино прва мина низ целта на премиерата од Светскиот скијачки Куп во Зелден, Австрија. Италијанката во двете возења имаше време 2:19.69, што беше доволни да се закити со победа од првата трка од новата сезона во ова натпреварување. Зад себе Басино ја остави сонародничката, Федерика Брињоне која доцнеше само 0,14 секунди. Подиумот го комплетираше

Зелден спремен за првата станица, почнува Светскиот Куп во алпско скијање

Зелден спремен за првата станица, почнува Светскиот Куп во алпско скијање

Според планот, утре почнува новата сезона на Светскиот Куп во алпско скијање и тоа со трките во австрискиот Зелден. Предвидени се 39 трки во машка и 35 во женска конкуренција. Од 15 до 21 март во Ленцерхајд предвиден е крајот на сезоната, а натпреварите во Килингтон, Бивер Крик и во Лејк Луис се откажани поради пандемијата на коронавирусот. Титулите

В сабота почнува Светскиот куп во услови на пандемија

В сабота почнува Светскиот куп во услови на пандемија

Сите трки, освен две се во Европа, а поради коронавирусот нема да има натпревари во Северна Америка. Од ФИС објавија дека календарот со трки има цел да обезбеди безбедна средина за натпреварување и за да се ограничи интеракцијата колку што е можно повеќе голем број настани се одделени за да има само женски или машки трки, а каде што е можно се одвоени