притисни ентер »

Сензација на СП, Чиле ја декласира Австрија
Сензација на СП, Чиле ја декласира Австрија

Сензација на СП, Чиле ја декласира Австрија

Репрезентација на Чиле, попладнево, го шокираше ракометниот свет, откако во првиот меч од 2.коло во Ц-групата на Светското првенство, забележа победа над Австрија 32:24. Чилеанците во четвртокот на отворањето беа прегазени од Данска со 23 гола разлика, против Австрија одиграа брилијантно во второто полувреме, ги искористија сите грешки во играта на

Чиле со сензационална победа над Австрија

Чиле со сензационална победа над Австрија

Ракометарите на Чиле го направија најголемото изненадување до сега на Светското првенство во Германија и Данска, откако во второто коло од групната фаза ја совладаа Австрија со убедливи 32:24. Најефикасен во оваа прва победа на Чиле беше Евин Фојтман со девет погодоци, додека на спротивната страна Роберт Вебер постигна шест гола. Првата победа на ова

Чиле ја шокира Австрија, Шишкарев донесе прв мундијалски триумф за Русија

Чиле ја шокира Австрија, Шишкарев донесе прв мундијалски триумф за Русија

Репрезентацијата на Чиле направи големо изненадување на Светското првенство (СП) кое се игра во Германија и Данска и во меч во кој важеше за аутсајдер, ја совлада селекцијата на Австрија (24-32). Австријците и Чилеанците имаа егал прво полувреме, но во вториот дел, селекцијата на Австрија почна многу да промашува, што ѝ се одрази на резултатот. Од

Чиле ја декласираше Австрија на СП

Чиле ја декласираше Австрија на СП

Чиле го запиша првиот триумф на Светското првенство во Германија и Данска, откако денеска ја декласираше Австрија со 32-24. Чиле одлично го почна натпреварот, па постојано имаше предност од два голови (5-7), но во финишот од првите 30 минути Австрија притисна и успеа да направи целосен пресврт за водство од 15-14. Во второто полувреме Австрија стигна