притисни ентер »

Османи – Дендиас: Со Грција изградивме стратешки однос
Османи – Дендиас: Со Грција изградивме стратешки однос

Османи – Дендиас: Со Грција изградивме стратешки однос

Бујар Османи Фото: Фејсбук На маргините на 77-то генерално собрание на ОН, министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска оствари средба со неговиот грчки колега Никос Дендиас. – Четири години по потпишувањето на договорот од Преспа, со Грција успеавме да изградиме стратешки однос, со предвидлива динамика и развој, кое може да се огледа како

Средба Османи-Дендиас: Потенцирана силната поддршка на Грција за земјава на нејзиниот европски пат

Средба Османи-Дендиас: Потенцирана силната поддршка на Грција за земјава на нејзиниот европски пат

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на маргините на 77-то генерално собрание на ОН оствари средба со неговиот грчки колега, министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас. „Четири години по потпишувањето на договорот од Преспа, со Грција успеавме да изградиме стратешки однос, со предвидлива динамика и развој, кое може да се огледа

Средба Османи – Дендиас во Њујорк: Дискутирале за Договорот од Преспа

Средба Османи – Дендиас во Њујорк: Дискутирале за Договорот од Преспа

Грчката поддршка за ЕУ перспективата на земјава, Договорот од Преспа, енергетската соработка, како и случувањата во регионот, биле темите за кои, според грчкото МНР, разговарале министрите за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, и на Грција, Никос Дендиас, во Њујорк, јави дописничката на МИА од Атина. Шефовите на двете дипломатии

Средба Османи - Дендиас во Њујорк: Со Грција успеавме да изградиме стратешки однос

Средба Османи - Дендиас во Њујорк: Со Грција успеавме да изградиме стратешки однос

„Четири години по потпишувањето на договорот од Преспа, со Грција успеавме да изградиме стратешки однос, со предвидлива динамика и развој, кое може да се огледа како во нашиот континуиран политички дијалог, така и во поглед на нашата економска соработка и зголемената трговска размена“, нагласи Османи по средбата. Во тој контекст, изрази задоволство

Средба Османи – Дендиас во Њујорк: Поддршка од Грција за ЕУ перспективата

Средба Османи – Дендиас во Њујорк: Поддршка од Грција за ЕУ перспективата

Грчката поддршка за ЕУ перспективата на земјава, Договорот од Преспа, енергетската соработка, како и случувањата во регионот, биле темите за кои, според грчкото МНР, разговарале министрите за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, и на Грција, Никос Дендиас, во Њујорк, јави дописничката на МИА од Атина. Шефовите на двете дипломатии

Османи во Њујорк се сретна со Дендијас, вели дека со Грција сме изградиле „стратешки однос“

Османи во Њујорк се сретна со Дендијас, вели дека со Грција сме изградиле „стратешки однос“

Османи во Њујорк се сретна со Дендијас, вели дека со Грција сме изградиле „стратешки однос“ Ж.Н. Пред 2 минути Фото: МНР На маргините на 77-то генерално собрание на ОН, министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска оствари средба со неговиот грчки колега Никос Дендијас . Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber – Четири години по потпишувањето

ОСМАНИ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ КОЛЕГА ДЕНДИАС Потенцирано било заемното имплементирање на Преспанскиот договор

ОСМАНИ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ КОЛЕГА ДЕНДИАС Потенцирано било заемното имплементирање на Преспанскиот договор

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на маргините на 77-то генерално собрание на ОН оствари средба со неговиот грчки колега, министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас. – Четири години по потпишувањето на договорот од Преспа, со Грција успеавме да изградиме стратешки однос, со предвидлива динамика и развој, кое може да се огледа

Средба Османи - Дендиас: Потенцирана силната поддршка на Грција за земјава на нејзиниот европски пат

Средба Османи - Дендиас: Потенцирана силната поддршка на Грција за земјава на нејзиниот европски пат

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на маргините на 77-то генерално собрание на ОН оствари средба со неговиот грчки колега, министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас. „Четири години по потпишувањето на договорот од Преспа, со Грција успеавме да изградиме стратешки однос, со предвидлива динамика и развој, кое може да се огледа

Средба Османи – Дендиас: Потенцирани јасните позиции на Грција за силна и континуирана поддршка за Македонија во нејзиниот европски пат

Средба Османи – Дендиас: Потенцирани јасните позиции на Грција за силна и континуирана поддршка за Македонија во нејзиниот европски пат

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на маргините на 77-то генерално собрание на ОН оствари средба со неговиот грчки хомолог, министерот за надворешни работи на Никос Дендиас. „Четири години по потпишувањето на договорот од Преспа, со Грција успеавме да изградиме стратешки однос, со предвидлива динамика и развој, кое може да се огледа како