притисни ентер »

Лажна торта од Манчмелоу! Вкусно и кремасто! (РЕЦЕПТ)
Лажна торта од Манчмелоу! Вкусно и кремасто! (РЕЦЕПТ)

Лажна торта од Манчмелоу! Вкусно и кремасто! (РЕЦЕПТ)

Лажна торта за сите љубители на ова оригинално уживање! Вкусна и кремаста, се состои од мека чоколадна кора, кремасто бело полнење и чоколадна глазура. Вкусот многу потсетува на манчмелоу, па оттука и името. Децата особено ќе го обожаваат десертот подготвен на овој начин, а исто така можете да го послужите во специјални прилики, како на пример детски

Ќе вложите минимален труд, а ќе добиете прекрасен колач со јогурт кој е вистинско задоволство за вашите сетила!

Ќе вложите минимален труд, а ќе добиете прекрасен колач со јогурт кој е вистинско задоволство за вашите сетила!

Ќе вложите минимален труд, а ќе добиете прекрасен колач со јогурт кој е вистинско задоволство за вашите сетила! Изберете ги состојките што веројатно веќе ги имате во вашиот дом и подгответе вкусна торта со јогурт која ќе ја обожуваат сите членови на вашето семејство. Состојки: 2 јајца 2 чаши шеќер 1/2 чаша масло 1 портокал 1 чаша јогурт 2 чаши брашно

Десерт на денот: Колач со сливи, бадеми и цимет

Десерт на денот: Колач со сливи, бадеми и цимет

Вкусен колач кој ќе им се допадне на сите. Потребни состојки: 1 шолја брашно 1 лажичка прашок за печиво Половина шолја шеќер 1 лажичка цимет Прстофат мускатно оревче 2 лажици печени мелени бадеми Прстофат сол 2 јајца 2 и пол шолји млеко(или помалку, по потреба) 50 г масло 1 лажичка екстракт од ванила 6 сливи За глазура: 3 лажички шеќер 1 лажичка цимет

Како да направите џем од сливи без зрнце шеќер?

Како да направите џем од сливи без зрнце шеќер?

Ако сакате да правите џем од сливи што не содржи шеќер, а сепак има сладок вкус, постојат различни трикови што ги користат домаќинките. Едни од нив се и овие Време е за правење џем од сливи, но ако годинава сакате да направите поздрава верзија, без шеќер, а сепак со сладок вкус, еве два начини. Во едниот случај се додава чоколадо додека се вари џемот,

Брз кето-колач: Совршен за дијабетичари и за оние што сакаат да ослабат!

Брз кето-колач: Совршен за дијабетичари и за оние што сакаат да ослабат!

Состојки: 4 јајца 6 таблети вештачки засладувач за дијабетичари или стевија 150 г мелени ореви (лешници, бадеми) 50 г кокос (кокосово брашно) 1 лажица какао (со висок процент на какао) За глазурата: 80 г чоколадо со најмалку 80% какао, без шеќер и засладувачи 200 мл павлака за готвење, исклучиво млечна Приготвување: Вклучете ја рерната на 200 степени

Вкусна и сочна штрудла со јаболки

Вкусна и сочна штрудла со јаболки

Сега е сезона на јаболките. По пиљарите ги има разни сорти, но за рецептот на домашна штрудла со готови кори ви предлагаме да одберете малку покиселести сорти.  Вкусот е неодолив и неповторлив, а добивате многу вкусен и здрав десерт за цело семејство. Потребни состојки: 500гр готови кори 4 јајца 200гр шеќер 200гр гриз 200мл јогурт 50мл масло 1 пециво

Идеја за десерт: Мафини со јаболка и бадеми

Идеја за десерт: Мафини со јаболка и бадеми

Сочни и превкусни, мафини за секоја прилика. Потребни состојки: 100 г путер 100 г шеќер 2 јајца 1 ванилин шеќер 250 г брашно 2 лажички прашок за печиво 150 г јогурт 50 г мелени бадеми 2 поголеми јаболка Цимет Начин на подготовка: Подгответе калап за мафини. Изматете путер и шеќер и додајте јајца, едно по едно. Додајте јогурт и брашно промешано со прашок

Брз кето колач: Совршен за дијабетичари и за оние што сакаат да ослабнат

Брз кето колач: Совршен за дијабетичари и за оние што сакаат да ослабнат

Сакате да го израдувате вашето семејство со едноставен за подготвување колач? Имаме понеделнички предлог за вас. Состојки: - 4 јајца - 6 таблети вештачки засладувач за дијабетичари - 150 гр. мелени ореви (лешници, бадеми) - 50гр. кокос (кокосово брашно) - 1 лажица какао За глазура: - 80 гр. чоколадо со најмалку 80% какао без шеќер и засладувачи - 200

Најсочниот и најсовршениот десерт што некогаш ќе го пробате, чоколаден колач со џем

Најсочниот и најсовршениот десерт што некогаш ќе го пробате, чоколаден колач со џем

Најсочниот и најсовршениот десерт што некогаш ќе го пробате, чоколаден колач со џем Овој колач е идеален за сите љубители на чоколадо, бидејќи можете да ја почуствувате душата на овој колач. Се прави толку лесно и брзо што често ќе ви биде на менито. Доколку додадете и џем во овој колач ќе биде комбинација која нема да ве остави рамнодушни. Состојки:

Брзи и сочни чоколадни колачиња од 4 состојки

Брзи и сочни чоколадни колачиња од 4 состојки

Сигурно пробајте го рецептот за овие чоколадни колачиња денес Чоколадните колачиња се идеални со кафе или чај, се подготвуваат за миг, па затоа се добра идеја за гостите изненадување. СОСТОЈКИ: 350 гр чоколаден крем 2 јајца 70 гр брашно прстофат сол. ПОДГОТОВКА: Загрејте ја рерната на 180 степени и измешајте ги брашното, јајцата и кремот во сад. Со