притисни ентер »

Логан Сарџент го менува Латифи кај Вилијамс
Логан Сарџент го менува Латифи кај Вилијамс

Логан Сарџент го менува Латифи кај Вилијамс

Формула 1 тимот на Вилијамс го промовира својот втор возач за сезоната 2023, во името на Логан Сарџент од Соединетите Американски Држави. 21-годишникот оваа сезона возеше во Формула 2, а до последната трка се бореше да обезбеди поени на супер лиценцата за да може да вози во најсилното друшство. Advertisements Вилијамс се раздели со Николас Латифи кој

По осум години пак Американец во Ф1, Вилијамс го договори Сарџент

По осум години пак Американец во Ф1, Вилијамс го договори Сарџент

Формула 1 тимот на Вилијамс го промовира својот втор возач за сезоната 2023, во името на Логан Сарџент од Соединетите Американски Држав. 21-годишникот оваа сезона возеше во Формула 2, а до последната трка се бореше да обезбеди поени на супер лиценцата за да може да вози во најсилното друшство. Вилијамс се раздели со Николас Латифи кој возеше во изминатите

Вилијамс го најави Американецот Логан Сарџент

Вилијамс го најави Американецот Логан Сарџент

Вилијамс го најави Американецот Логан Сарџент Вилијамс објави дека американскиот возач Логан Сарџент ќе биде дел од тимот за новата сезона во Формула 1. Досега се натпреваруваше во Формула 2. Сарџент ќе биде првиот Американец на најпопуларната автомобилска трка по Александар Роси во 2015 година. Така, пилотот од Флорида следната сезона ќе му биде соиграч

Вилијамс го најави Американецот Логан Сарџент

Вилијамс го најави Американецот Логан Сарџент

Вилијамс објави дека американскиот возач Логан Сарџент ќе биде дел од тимот за новата сезона во Формула 1. Досега се натпреваруваше во Формула 2. Сарџент ќе биде првиот Американец на најпопуларната автомобилска трка по Александар Роси во 2015 година. Така, пилотот од Флорида следната сезона ќе му биде соиграч на Алекс Албон. 21-годишниот возач има

Американец ќе вози во Ф1 по 16 години: Сарџент потпиша за Вилијамс

Американец ќе вози во Ф1 по 16 години: Сарџент потпиша за Вилијамс

Американскиот возач Логан Сарџент следната година ќе вози за Вилијамс, откако оваа сезона го освои четвртото место во Формула 1 и освои доволно бодови за лиценца која му е потребна за место во „најбрзиот циркус“. Вилијамс соопшти дека го ангажирале Сарџент, кој ќе стане прв Американец во Ф1 по 16 години со постојан договор, а колега ќе му биде Александер

Потврдено: Логан Сарџент е нов возач на Вилијамс за 2023 година

Потврдено: Логан Сарџент е нов возач на Вилијамс за 2023 година

Вилијамс и официјално го потврди ангажманот на американскиот возач Логан Сарџент за следната сезона во Формула 1. Сарџент на тој начин го замени Николас Латифи и ќе му биде колега на Алекс Албон во новата сезона. Американецот влезе во последната трка од сезоната во Формула 2 со цел да собере 10 бода на Супер лиценцата за да може да се натпреварува