притисни ентер »

Пет работи кои треба да си ги кажувате пред спиење
Пет работи кои треба да си ги кажувате пред спиење

Пет работи кои треба да си ги кажувате пред спиење

Сигурно и вам ви се случува навечер кога ќе си легнете да ве стигнат сите мисли кои сте се труделе да ги избегнете и одеднаш ве притиска некоја тежина и се мачите да заспиете, оптоварувајќи се со проблеми, грижи и слично. Добриот сон треба да биде на врвот на листа со приоритети, но тоа не е секогаш лесно со мозок кој постојано се грижи и размислува

Пет работи кои треба да си ги кажувате пред спиење

Пет работи кои треба да си ги кажувате пред спиење

Пет работи кои треба да си ги кажувате пред спиење Сигурно и вам ви се случува навечер кога ќе си легнете да ве стигнат сите мисли кои сте се труделе да ги избегнете и одеднаш ве притиска некоја тежина и се мачите да заспиете, оптоварувајќи се со проблеми, грижи и слично. Добриот сон треба да биде на врвот на листа со приоритети, но тоа не е секогаш

Не се потребни 8 часа сон: За да бидете среќни цел ден, еве колку е потребно да спиете

Не се потребни 8 часа сон: За да бидете среќни цел ден, еве колку е потребно да спиете

Не се потребни 8 часа сон: За да бидете среќни цел ден, еве колку е потребно да спиете Добриот сон прави вистински чуда- ни помага да се одмориме, да го организираме умот, да ги подобриме фокусот и концентрацијата, но и ни дава подобро расположение и енергија. Освен тоа, тој има и големо влијание на освежувањето и смирувањето на кожата. Но, колку навистина

Не се потребни 8 часа сон: За да бидете среќни цел ден, еве колку е потребно да спиете

Не се потребни 8 часа сон: За да бидете среќни цел ден, еве колку е потребно да спиете

Добриот сон прави вистински чуда- ни помага да се одмориме, да го организираме умот, да ги подобриме фокусот и концентрацијата, но и ни дава подобро расположение и енергија. Освен тоа, тој има и големо влијание на освежувањето и смирувањето на кожата. Но, колку навистина сон ни е потребно во текот на ноќта? Според едно истражување, не ни се потребни

Што се случува со мозокот кога не спиеме доволно и колку време е потребно за да се вратиме во нормала

Што се случува со мозокот кога не спиеме доволно и колку време е потребно за да се вратиме во нормала

Ако мислите дека ќе го надоместите фактот дека сте пропуштиле да спиете помеѓу шест и осум часа една ноќ, наредните или следните денови, експертите, но и истражувањата, велат дека грешите. Претходното истражување спроведено од научниците од Универзитетот Колумбија за тоа колку спиење е доволно за квалитетно функционирање во текот на денот, покажа дека

Утрото навистина менува сè: Рецепт за подобар, посреќен и поисполнет ден!

Утрото навистина менува сè: Рецепт за подобар, посреќен и поисполнет ден!

Не е тешко, а промената е голема! Дали сте размислувале како би било да се има совршен ден после толку време? Не мора да го чекате тој ден и не мора да се надевате дека тоа ќе се случи случајно, можете сами да го создадете. Утрово со вас го споделуваме најдобриот рецепт за утро кое менува сè. Во следните редови откријте што треба да направите и од

5 совети ќе ви помогнат да спиете подобро

5 совети ќе ви помогнат да спиете подобро

Ако се борите со вознемиреност, болест или само треба да се чувствувате подобро, добриот сон е исклучително важен. Недоволниот сон може да го загрози вашиот имунолошки систем, да предизвика висок крвен притисок и да потикне зголемување на телесната тежина, пишува Си -Ен -Ен. Добрата вест е дека можете сами да направите некои промени и да ги поправите