притисни ентер »

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа
Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Европската Унија го поздравува усвојувањето на Резолуцијата 2735 на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се поддржува новиот предлог за прекин на огнот објавен на 31 мај, се наведува во изјавата на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел во врска со усвојувањето на документот со кој се поддржува планот

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Европската Унија го поздравува усвојувањето на Резолуцијата 2735 на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се поддржува новиот предлог за прекин на огнот објавен на 31 мај, се наведува во изјавата на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел во врска со усвојувањето на документот со кој се поддржува планот

Советот за безбедност на ООН ја усвои американската резолуција за прекин на огнот во Газа

Советот за безбедност на ООН ја усвои американската резолуција за прекин на огнот во Газа

Советот за безбедност на ОН ја усвои американска резолуција што го поддржува последниот предлог на САД за прекин на огнот и ослободување на заложниците, и го повикува палестинскиот Хамас да ја прифати понудата. Американскиот претседател, кој го објави планот за прекин на огнот во Газа, порача дека Хамас постојано тврди дека сака мир и овој договор

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Европската Унија го поздравува усвојувањето на Резолуцијата 2735 на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се поддржува новиот предлог за прекин на огнот објавен на 31 мај, се наведува во изјавата на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел во врска со усвојувањето на документот со кој се поддржува планот

Хамас: Ја прифаќаме резолуцијата за прекин на огнот, подготвени сме да преговараме

Хамас: Ја прифаќаме резолуцијата за прекин на огнот, подготвени сме да преговараме

Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот на Советот за безбедност на Обединетите нации и е подготвен да преговара за деталите, изјави денеска функционерот на групата Сами Абу Зухри, нагласувајќи дека на Вашингтон е да го принуди Израел да го почитува неговото спроведување. Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот, повлекувањето на израелските

Блинкен: Изјавата на Хамас е „знак на надеж“

Блинкен: Изјавата на Хамас е „знак на надеж“

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска (11 јуни) изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху „ја потврдил својата посветеност“ на предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа и оти најавата на Хамас за поддршка на резолуцијата на ОН за прекин на огнот е „знак на надеж“. Советот за безбедност на ОН вчера (10 јуни) го поддржа предлогот

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Европската Унија го поздравува усвојувањето на Резолуцијата 2735 на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се поддржува новиот предлог за прекин на огнот објавен на 31 мај, се наведува во изјавата на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел во врска со усвојувањето на документот со кој се поддржува планот

Советот за безбедност на САД ја усвои американската резолуција за прекин на огнот во Газа

Советот за безбедност на САД ја усвои американската резолуција за прекин на огнот во Газа

Советот за безбедност на ОН ја усвои американска резолуција што го поддржува последниот предлог на САД за прекин на огнот и ослободување на заложниците, и го повикува палестинскиот Хамас да ја прифати понудата. Американскиот претседател, кој го објави планот за прекин на огнот во Газа, порача дека Хамас постојано тврди дека сака мир и овој договор

ХАМАС ПРИФАТИ, НЕТАНЈАХУ ЧЕКОРИ ПО ТЕНКО ЈАЖЕ Милитантната група ја прифаќа Резолуцијата за прекин на огнот на ОН

ХАМАС ПРИФАТИ, НЕТАНЈАХУ ЧЕКОРИ ПО ТЕНКО ЈАЖЕ Милитантната група ја прифаќа Резолуцијата за прекин на огнот на ОН

Хамас ја прифаќа резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за прекин на огнот и е подготвен да преговара за деталите, изјави во вторникот за Ројтерс високиот функционер на Хамас, Сами Абу Зухри, додавајќи дека на Вашингтон е да се погрижи Израел да ја почитува. – Хамас ја прифаќа резолуцијата на Советот за безбедност на ОН во врска

ХАМАС ЈА ПРИФАТИ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА ПРЕКИН НА ОГНОТ Нетанјаху чекори по тенко јаже

ХАМАС ЈА ПРИФАТИ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА ПРЕКИН НА ОГНОТ Нетанјаху чекори по тенко јаже

Хамас ја прифаќа резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за прекин на огнот и е подготвен да преговара за деталите, изјави во вторникот за Ројтерс високиот функционер на Хамас, Сами Абу Зухри, додавајќи дека на Вашингтон е да се погрижи Израел да ја почитува. – Хамас ја прифаќа резолуцијата на Советот за безбедност на ОН во врска