притисни ентер »

Лепчиња од јогурт: Печиво без конкуренција поради кое засекогаш ќе заборавите на лебот!
Лепчиња од јогурт: Печиво без конкуренција поради кое засекогаш ќе заборавите на лебот!

Лепчиња од јогурт: Печиво без конкуренција поради кое засекогаш ќе заборавите на лебот!

Потребни состојки: 550 грама брашно 300 милилитри јогурт 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол 1 лажичка сода бикарбона 1 лажичка прашок за печиво масло за пржење Приготвување: Во подлабок сад ставете јогурт, шеќер, сол, сода бикарбона, прашок за печиво и добро измешајте. Постепено додавајте брашно и замесете меко тесто. Ставете го тестото во кеса за замрзнувач

Лепчиња со јогурт

Лепчиња со јогурт

Ова е малку поразличен леб, од оној на кој сте навикнати. Состојки: 550 гр брашно, 300 мл јогурт, 1 лажичка шеќер, 1 лажица сол, 1 лажичка сода бикарбона, 1 лажица пециво во прав, масло за пржење. Подготовка: И стурете јогурт во подлабок сад, додадете шеќер, сол, сода бикарбона, прашок за пециво и мешајте. Постепено додадете брашно и замесете го тестото

Лебчиња со јогурт: печиво без конкуренција, поради кое засекогаш ќе заборавите на обичниот леб!

Лебчиња со јогурт: печиво без конкуренција, поради кое засекогаш ќе заборавите на обичниот леб!

Ова е малку поразличен леб, од оној на кој сте навикнати. Состојки: 550 гр брашно, 300 мл јогурт, 1 лажичка шеќер, 1 лажица сол, 1 лажичка сода бикарбона, 1 лажица пециво во прав, масло за пржење. Подготовка: И стурете јогурт во подлабок сад, додадете шеќер, сол, сода бикарбона, прашок за пециво и мешајте. Постепено додадете брашно и замесете го тестото

Пирошките на баба – Меки внатре, крцкави од надвор

Пирошките на баба – Меки внатре, крцкави од надвор

Старинските рецепти обично се многу едноставни и за нивна подготовка не се потребни многу намирници. Ова е еден токму таков рецепт, кој го споделуваат повозрасните домаќиники од своите тефтерчиња со рецепти. Ќе уживате во секој залак. Состојки: 3 јајца 450 гр. брашно 500 гр. сирење прашок за пециво две лажички сол масло Подготовка: Најпрво во еден

Брзи крофнички со сирење

Брзи крофнички со сирење

Пробајте, сугурно нема да се покаете! Состојки : 2 јајца, 40 г сончоглед (чистен), 140 г солено сирење, 1 лажичка куркума, 2 лажички црвен ким, 1 лажичка прашок за печиво, 200 мл јогурт, 200 г брашно. Подготовка : изронете го сирењето па додајте ги сите зачини и семки, јајцата и јогуртот и соединете. Доколку не е солено додајте и сол. Потоа вмешајте