притисни ентер »

Минатата година од Западен Балкан имигрирале 228.000 луѓе во земјите на ЕУ
Минатата година од Западен Балкан имигрирале 228.000 луѓе во земјите на ЕУ

Минатата година од Западен Балкан имигрирале 228.000 луѓе во земјите на ЕУ

Минатата година од Западен Балкан имигрирале 228.000 луѓе во земјите на ЕУ, покажуваат податоците на Еуростат. Од нашата земја во ЕУ лани се иселиле 24.300 луѓе, од Србија 51.000, од Босна и Херцеговина 53.500, од Косово 34.500. Сепак, лани најмногу се иселиле од Албанија, 62.000 луѓе, додека најмалку заминале за ЕУ од Црна Гора, 3.000 луѓе. Од Северна

Освен за ајвар, слатко и кисели кратавички, од теглите може да направите кративен декор

Освен за ајвар, слатко и кисели кратавички, од теглите може да направите кративен декор

Ако мислевте теглите може да ги искористите само за ајвар, слатко или кисели краставички се лажете. Вклучете ја вашата креативна сијаличка и искористте ги теглите кои ви се вишок за да ја изразите креативност. Еве неколку идеи како да ги искористите и да направите уникатен декор во вашиот дом. Избор на уредник Новини во програмата на Струшките вечери

Повеќе од 50% од пребарувањата на Google завршуваат без кликање

Повеќе од 50% од пребарувањата на Google завршуваат без кликање

До јуни 2019 година, 50,3 проценти од пребарувањата на Google останаа без ниту еден клик. Спротивно на тоа, органските кликања на веб-страниците што не се на Google сега сочинуваат само 45% од целиот сообраќај, соопшти фирмата за маркетинг аналитики „Jumpshot“ истражување кое се базира на 40 милиони пребарувања на прелистувачи на работните компјутери

Еве каде може да ве измамат: Земји кои имаат најнесигурни веб-страници

Еве каде може да ве измамат: Земји кои имаат најнесигурни веб-страници

Три проценти од веб-страниците имаат доверба под 30 проценти, според глобалната анализа на 22,5 милиони веб-страници на дигитални продавници. Тоа го утврди Scamadviser.com. Анализите се направени врз основа на нивната база на податоци. Утврдено е дека 13 проценти од анализираните веб-страници имаат доверба под 70 проценти. Scamadviser.com ја изврши

Повеќе од 50 проценти од Google пребарувањата завршуваат без кликања

Повеќе од 50 проценти од Google пребарувањата завршуваат без кликања

До јуни 2019 година, 50,3 проценти од Google пребарувањата останале без ниту еден клик. Спротивно на тоа, органските кликања на веб-страниците што не се на Google сега сочинуваат само 45 проценти од целиот сообраќај, пренесуваат онлајн медиумот за податоци на компанија за маркетиншки аналитики Jumpshot, базирани на 40 милиони пребарувања на прелистувачи

Повеќе од 50 проценти од Google пребарувањата завршуваат без кликања

Повеќе од 50 проценти од Google пребарувањата завршуваат без кликања

До јуни 2019 година, 50,3 проценти од Google пребарувањата останале без ниту еден клик. Спротивно на тоа, органските кликања на веб-страниците што не се на Google сега сочинуваат само 45 проценти од целиот сообраќај, пренесуваат онлајн медиумот за податоци на компанија за маркетиншки аналитики Jumpshot, базирани на 40 милиони пребарувања на прелистувачи

Случајот „Рекет“ е тест за правната држава – порачува шефицата на финската дипломатија

Случајот „Рекет“ е тест за правната држава – порачува шефицата на финската дипломатија

Финска како актуелен претседавач со ЕУ дава поддршка за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и очекуваме тоа да се случи во октомври – изјави денеска финската министерка за надворешни работи, Тути Тупураинен на заедничката прес-конференција во Хелсинки со вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. „Оптимисти сме дека ако биде

Османи во работна посета на Финска

Османи во работна посета на Финска

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи од денеска е во работна посета на Финска, актуелниот претседавач со ЕУ. Османи ќе има средби со финската министерката за европски работи Тути Тупураинен и со министерот за надворешни работи Пека Хависто. На средбите, како што соопшти Секретаријатот за европски прашања, ќе се разговара за очекувањата

Еве каде може да ве измамат: Земји кои имаат најнесигурни веб-страници

Еве каде може да ве измамат: Земји кои имаат најнесигурни веб-страници

Три проценти од веб-страниците имаат доверба под 30 проценти, според глобалната анализа на 22,5 милиони веб-страници на дигитални продавници. Тоа го утврди Scamadviser.com. Анализите се направени врз основа на нивната база на податоци. Утврдено е дека 13 проценти од анализираните веб-страници имаат доверба под 70 проценти. Scamadviser.com ја изврши