притисни ентер »

УМЕТНОСТ ВО КУЈНА: Киксови поради кои колачите не ви успеваат
УМЕТНОСТ ВО КУЈНА: Киксови поради кои колачите не ви успеваат

УМЕТНОСТ ВО КУЈНА: Киксови поради кои колачите не ви успеваат

И на највештите домаќинки често им се случува иако рецептот го следат во целост од чекор во чекор, по печењето резултатот да не биде задоволителен туку, всушност, потполна катастрофа. Проблемот кој бројните почетници во кујната ги доведува до откажување во подготовката на колачите е нивниот лош исход. Имено, често се случува иако рецептот го следите

Слатко задоволство: Бајадера со кикирики

Слатко задоволство: Бајадера со кикирики

Бајадерата е десерт за сите генерации и сите годишни времиња. Веројатно и вие сте љубител на добра домашна бајадера, чоколаден десерт кој е збогатен со мелени бадеми, лешници или ореви, што ѝ дава на бајадерата специфичен и препознатлив вкус. Ви предлагаме да подготвите малку поинаков рецепт за бајадера – со кикирики. Состојки: 200 гр путер 200 гр

Посна карамел торта со киви

Посна карамел торта со киви

Потребно: 600 гр мелен посен кекс 100 гр кекси 5 лажички шеќер за пудинг 100 гр шеќер за чај 200 гр шеќер во прав 400 гр мелени ореви пудинг од карамела 100 грама стопено чоколадо 300-400 грама шлаг 600-700 гр киви сок од 4 портокали 500 гр посен маргарин 1 л вода ванилин шеќер Подготовка: Сипете ја водата во тенџере и додајте 4-5 лажици шеќер, ванилин

Вкус кој се памети: Посна карамел торта

Вкус кој се памети: Посна карамел торта

Потребно: 600 гр мелен посен кекс 100 гр кекси 5 лажички шеќер за пудинг 100 гр шеќер за чај 200 гр шеќер во прав 400 гр мелени ореви пудинг од карамела 100 грама стопено чоколадо 300-400 грама шлаг 600-700 гр киви сок од 4 портокали 500 гр посен маргарин 1 л вода ванилин шеќер Подготовка: Сипете ја водата во тенџере и додајте 4-5 лажици шеќер, ванилин

Посна торта  со киви и карамел

Посна торта со киви и карамел

Потребно: 600 гр мелен посен кекс 100 гр кекси 5 лажички шеќер за пудинг 100 гр шеќер за чај 200 гр шеќер во прав 400 гр мелени ореви пудинг од карамела 100 грама стопено чоколадо 300-400 грама шлаг 600-700 гр киви сок од 4 портокали 500 гр посен маргарин 1 л вода ванилин шеќер Подготовка: Сипете ја водата во тенџере и додајте 4-5 лажици шеќер, ванилин

Лесна торта како снежна снегулка со пудинг од ванила и чоколадо, која се топи во уста

Лесна торта како снежна снегулка со пудинг од ванила и чоколадо, која се топи во уста

Оваа ледена торта ќе ве освои со првиот залак. Потребни состојки: 6 белки 6 лажици шеќер 6 лажици брашно 300 мл млеко За крем: 6 жолчки 6 лажици шеќер 250 г маргарин за креми/путер За крем од ванила: 300 мл млеко 1 пудинг од ванила 3 лажици шеќер за крем од чоколадо: 300 мл млеко 1 пудинг од чоколадо 3 реда чоколадо 1 лажица шеќер за декорација: 500

Рецепт на денот: Кремаст колач од карамела

Рецепт на денот: Кремаст колач од карамела

Погледнете како да го направите овој вкусен колач од карамела што ќе ве натера постојано да барате уште едно парче. Потребни состојки: 1. За првата смеса 3 лажици шеќер 3 капки сок од лимон 2 јајца 60 грама шеќер 250 милилитри млеко 2. За втората смеса 2 јајца 100 грама шеќер 50 грама брашно малку прашок за печиво Начин на подготовка: 1. Во тенџере

Велат дека се подобри од американските: Брзи јапонски палачинки – меки и сочни!

Велат дека се подобри од американските: Брзи јапонски палачинки – меки и сочни!

Вреди да се проба! Јапонските палачинки потсетуваат на американските, но се дупло подебели, додека телото е три пати помеко. Состојки: 2 јајца 3/4 шолји млеко 1 лажичка екстракт од ванила 1 2/3 шолји брашно 1 3/4 лажичиња прашок за печиво 3 лажици шеќер Приготвување: Изматете пенесто јајца, млеко и екстракт од ванила во голем сад. Во друг сад измешајте

Еве еден од најдобрите посни колачи: Толку сочен и вкусен, како што секој би посакал – мора да го пробате

Еве еден од најдобрите посни колачи: Толку сочен и вкусен, како што секој би посакал – мора да го пробате

Еве еден од најдобрите посни колачи. Подолу во текстот може да го погледнете и видеото за овој рецепт. Многу брзо се приготвува. Потребни состојки: 450-500 г брашно 500 г рендани јаболка 100 г мелени ореви 1-2 ванилин шеќер 1 лажичка прашок за печиво 1 лажичка сода бикарбона 1 цимет по вкус 100 г шеќер 50 мл масло за прелив: 200 г шеќер 200 мл вода

Лисната погача со сирење

Лисната погача со сирење

Потребни состојки : 700 г брашно 20 г квасец 2 јајца 100 мл масло околу 400 мл млеко 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер За премачкување на тестото: 100 г маргарин (или по желба кисела павлака или крем сирење) За премачкување на погачата: 1 жолчка сусам Начин на подготовка : Брашното ставете го во подлабок сад и направете мала вдлабнатина во која ќе го ставите