притисни ентер »

Дачиќ: Подготвени сме да работиме на имплементација на француско-германскиот предлог
Дачиќ: Подготвени сме да работиме на имплементација на француско-германскиот предлог

Дачиќ: Подготвени сме да работиме на имплементација на француско-германскиот предлог

По денешната средба со шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, Дачиќ ја потврдил подготвеноста на официјален Белград „да работи на основите и спроведувањето“ на таканаречениот француско-германски план за дијалог меѓу Србија и Косово Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, истакна дека неговата посета

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел на Србија

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел на Србија

Членството во Европската Унија останува стратешка цел на Србија и еден од клучните надворешнополитички приоритети, изјави денеска шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ пред претставниците на Европскиот парламент, кои го повикаа официјален Белград дополнително да ја усогласи својата надворешна и безбедносна политика со Унијата. Србија во последните

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел на Србија

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел на Србија

По средба со шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, ја потврди подготвеноста на официјален Белград „да работи на основите и спроведувањето“ на таканаречениот француско-германски план за дијалог меѓу Србија и Косово, пренесува регионалниот сервис на Радио Слободна Европа. Дачиќ, истакна

Борел: Очекуваме конструктивен пристап кон предлогот на ЕУ за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина

Борел: Очекуваме конструктивен пристап кон предлогот на ЕУ за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел, денеска по средбата со шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ во Брисел изјави дека се очекува Белград и Приштина да заземат конструктивен пристап кон предлогот на ЕУ за нормализација на односите. Како што е објавено на веб-страницата на ЕУ, високиот претставник за надворешна политика и безбедност порача

Амбасадорот на САД во Србија, Хил: Важна е европската иднина на Србија

Амбасадорот на САД во Србија, Хил: Важна е европската иднина на Србија

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил изјави дека внимателно го слушал говорот на српскиот претседал Александар Вучиќ, кој како што наведе, го изложил планот и концептот за тоа како многу комплициран проблем како односите од Србија и Косово, да се “доведе до решение.“ „Претседателот објасни како ја гледа иднината на Србија и Соединетите држави

Членството во ЕУ останува стратешка цел на Србија, рече Дачиќ

Членството во ЕУ останува стратешка цел на Србија, рече Дачиќ

Фото: Макфакс Членството во Европската Унија останува стратешка цел на Србија и еден од клучните надворешнополитички приоритети, изјави денеска шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ пред претставниците на Европскиот парламент, кои го повикаа официјален Белград дополнително да ја усогласи својата надворешна и безбедносна политика со Унијата. Србија

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел на Србија

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел на Србија

Членството во Европската Унија останува стратешка цел на Србија и еден од клучните надворешнополитички приоритети, изјави денеска шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ пред претставниците на Европскиот парламент, кои го повикаа официјален Белград дополнително да ја усогласи својата надворешна и безбедносна политика со Унијата. Србија во последните

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел на Србија

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел на Србија

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел на Србија З.Д. Пред 4 минути Ивица Дачиќ / Фото: EPA-EFE/ROMAN PILIPEY Членството во Европската Унија останува стратешка цел на Србија и еден од клучните надворешнополитички приоритети, изјави денеска шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ пред претставниците на Европскиот парламент, кои го повикаа

Дачиќ: Србија е подготвена да работи на имплементација на француско-германскиот предлог

Дачиќ: Србија е подготвена да работи на имплементација на француско-германскиот предлог

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, изјави дека неговата посета на Брисел има за цел да го потврди европскиот пат на Србија и подготвеноста на земјата по мирен пат да ги реши сите отворени прашања, а во исто време да го заштити она што се смета за национален интерес. По денешната средба со шефот на европската дипломатија, Жозеп

Соочување со реалноста во Србија и во Македонија

Соочување со реалноста во Србија и во Македонија

Во Србија и во Северна Македонија истовремено се одвиваат два исклучително значајни историски процеси од пресудно значење за иднината на двете соседни балкански држави и народи. Србија е на нозе од соочување со реалноста по најновиот француско–германски предлог-договор за односите со Косово. Членството во ЕУ и одмрзнување на започнатите преговори