притисни ентер »

77 години од почетокот на борбата против фашистите
77 години од почетокот на борбата против фашистите

77 години од почетокот на борбата против фашистите

77 години од почетокот на борбата против фашистите Се одбележува денот кога од Прилеп и Куманово започнало единственото победоносно востание во историјата на Македонија. Борба се водела против фашистичкиот окупатор, а целта била создавање на македонска држава. Востанието го започнале млади луѓе, со идеал за слобода, во време кога голем дел од европските

Иднината на Македонија е во рацете на Народните избраници, рече Заев

Иднината на Македонија е во рацете на Народните избраници, рече Заев

Народните избраници во Собранието се исправени пред историската одлука за иднината на Македонија, и од таа одлука ќе зависи новата фаза од нашата историја: побогато општество, повеќе можности за сите, членство во НАТО, а потоа и членство во ЕУ,  рече премиерот Зоран Заев на прославата на Денот на народното востание 11 Октомври на Спомен-костурницата

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Храбрите борци во 1941 година со својот избор и со организираните партизански единици на народноослободителното движење го завршија делото наречено држава, Македонија, избраа да ги положат и животие за да изградат од новата држава, светилиште на слободата и да им ја даруваат на идните генерации како завет да ја чуваат и унапредуваат, рече пред присутните

Градот на првата народно-ослободителна пушка, го одбележува Денот на народното вооружено востание 11- ти Октомври

Градот на првата народно-ослободителна пушка, го одбележува Денот на народното вооружено востание 11- ти Октомври

Со синоќешниот традиционален импровизиран напад на градот и на некогашниот Бугарски затвор – Участакот, како и со денешното положување на венци пред спомениците на паднатите борци во НОБ, градот-првоборец Прилеп го чествува Денот на народното вооружено востание 11-ти Октомври, годинава во присуство на највисоки државни функионери, меѓу кои и премиерот

Заев: Нашата генерација ја има честа да се избори за европската иднина на Македонија

Заев: Нашата генерација ја има честа да се избори за европската иднина на Македонија

Храбрите борци во 1941 година со својот избор и со организираните партизански единици на народноослободителното движење го завршија делото наречено држава, Македонија, избраа да ги положат и животие за да изградат од новата држава, светилиште на слободата и да им ја даруваат на идните генерации како завет да ја чуваат и унапредуваат, рече пред присутните

Македонија го празнува 11 Октомври - Денот на антифашистичкото востание и НОВ!

Македонија го празнува 11 Октомври - Денот на антифашистичкото востание и НОВ!

Република Македонија денеска го одбележува 11 Октомври, почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. На 11 Октомври 1941 борците од Првиот прилепски партизански одред го нападнаа бугарскиот полициски участок и телефонско-телеграфската мрежа во Прилеп, што го означи почетокот на организираното востание на македонскиот народ

Во Штип се чествува Денот на народното востание

Во Штип се чествува Денот на народното востание

Во Штип денеска се чествува Денот на народното востание – 11 Октомври. На споменикот на револуцијата на тврдината „Исар“ цвеќе положија делегации на Општина Штип, Советот на Општина Штип, пратениците во Собранието на Република Македонија, делегации на Општинската организација (ОО) на Сојузот на борците на Македонија (СБМ), државни институции и политички

Мицкоски: Секоја генерација има своја битка, нашата е Република Македонија

Мицкоски: Секоја генерација има своја битка, нашата е Република Македонија

Честитка по повод празникот 11 Октомври- Денот на народното востание од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски Почитувани граѓани на Република Македонија, Браќа и сестри, 11 Октомври е денот на востанието на Македонија, ден кога се празнува пркоста и решителноста на Македонскиот народ и граѓаните на Македонија да се изборат за својата слобода

Кирацовски: На 11 Октомври македонскиот народ ја покажал желбата да биде дел од демократскиот и развиен свет

Кирацовски: На 11 Октомври македонскиот народ ја покажал желбата да биде дел од демократскиот и развиен свет

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод денешниот празник 11 Октомври – Денот на народното востание, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. „На 11 октомври 1941 година нашите предци ја започнаа битката за слобода, а подоцна, преку АСНОМ ги поставија и темелите на македонската државност. Низ антифашистичката борба